PLODNOST
Některé metody léčby mohou dočasně nebo trvale ovlivnit schopnost ženy otěhotnět a mít děti. Léčba rakoviny prsu, jako je chemoterapie, radioterapie, hormonální terapie a někdy i chirurgický zákrok v podobě odstranění vaječníků nebo dělohy, může ovlivnit plodnost ženy.
Pokud je zachování plodnosti pro pacientku důležité, je vhodné před zahájením léčby diskutovat s lékařem o možnostech zachování reprodukční schopnosti, aby se případně umožnila pozdější snaha o otěhotnění.
Metody a postup zachování reprodukční schopnosti
V současnosti nejužívanější metodou k zachování plodnosti je zmrazení vajíček před zahájením léčby. Tato metoda probíhá stejně jako první polovina mimotělního oplodnění (in vitro fertilizace), kdy se pacientce odeberou vajíčka, která se neoplodní, ale zamrazí.
Z jednoho odběru se získá průměrně 5–15 vajíček schopných oplodnění. Doporučený počet zmražených vajíček je 40. Takového množství je možné dosáhnout vždy jen několika odběry. Uvedené doporučené množství je vysoké, na většině pracovišť reprodukční medicíny mají pacientky zmražený nižší počet vajíček.
Experimentálně se v tuto chvíli zkouší zmrazení tkáně vaječníku a pak následná autotransplantace.
Průběh zmrazení vajíček
1. Přípravná fáze
Po vstupní konzultaci, gynekologickém a ultrazvukovém vyšetření a odběru krve proběhne hormonální stimulace.
Pacientka se připravuje na odběr pomocí aplikace hormonálních injekcí, které si píchá do vytvořené kožní řasy na břiše (sama nebo s pomocí jiné osoby), tato aplikace trvá přibližně týden. Díky hormonální stimulaci se dosáhne dozrání většího počtu vajíček.
Stimulace je obvykle zahájena s počátkem menstruace a v průběhu stimulace lékař sleduje růst folikulů (váčků obsahujících vajíčka) ve vaječníku a naplánuje nejvhodnější termín jejich odběru. Tato fáze trvá obvykle 1—3 týdny. Odběr vajíček bývá obyčejně mezi 11. a 15. dnem cyklu.
2. Odběr vajíček
Odběr vajíček se provádí ambulantně v krátkodobé narkóze. Tekutina obsahující vajíčka je odsávána punkční jehlou přes pochvu ženy, přičemž celý zákrok je prováděn pod ultrazvukovou kontrolou. O počtu získaných vajíček a jejich kvalitě je pacientka informována po propuštění přibližně za 2 hodiny po výkonu. Jedná se o bezpečný a minimálně invazivní výkon.
Samotný výkon odběru vajíček trvá 5–7 minut – tj. anestezie v trvání 5–7 minut – bez intubace.
Po narkóze pacientka odchází s doprovodem za 2 hodiny domů. Ten den je doporučován klidový režim v domácím ošetření nebo jednodenní pracovní neschopnost.
3. Zmrazení vajíček
Po odběru se vajíčka zamrazí a bezpečně uloží do kryobanky. Moderní technikou kryokonzervace je vitrifikace (rychlé zmrazení buněk).
Během zmrazení dochází ke skokovému ochlazení reprodukčních buněk na teplotu –196 ºC při použití kryoprotektivních látek chránících buňky před poškozením. Zmražená vajíčka se uchovávají v tekutém dusíku při teplotě –196 °C libovolně dlouhou dobu.
Délka výkonu a zpoždění léčby
Celý proces probíhá v rámci jednoho menstruačního cyklu a trvá přibližně 2 týdny – týden příprava pomocí hormonálních injekcí (druhý den menstruace) – za týden od zahájení menstruace kontrolní ultrazvuk a za 2–4 dny po ultrazvukovém vyšetření proběhne odběr vajíček.
Jedná se o proces, který trvá přibližně dva týdny, zdržení před zahájením onkologické léčby je tedy minimální.
Vhodné pacientky
Tato léčba je vhodná pro pacientky, které ještě děti nemají a ideálně jsou mladší 40 let. U starších žen je naděje na zisk většího počtu vajíček nízká.
Rizika spojená s výkonem
Rizika vyplývající z výkonu jsou minimální – v řádu promile: riziko infekce malé pánve a riziko poškození ostatních orgánů malé pánve. Obecně se dá říci, že výkon je bezpečný. Na druhou stranu uvedená rizika je potřeba přijmout, jedná se přece jen o výkon v anestezii a riziko poranění orgánů malé pánve je reálné, protože se jedná o invazivní výkon v této oblasti.
Cena
Nově pojišťovna tzv. vitrifikaci vajíček hradí, ale jen v rámci zachování plodnosti před plánovanou onkologickou léčbou. Pojišťovna hradí výkon odběru a zamrazení, skladování vajíček si pacientka hradí sama. Jedná se o částku přibližně 2 000 Kč za rok, tato částka se může na jednotlivých pracovištích lišit. Doba skladování je omezena věkem pacientky, kdy v ČR nemůžeme ze zákona léčit pro neplodnost ženu starší 49 let.
Dostupnost
Výkon provádějí všechna pracoviště reprodukční medicíny – tzv. IVF kliniky.
Legislativa
Dostupná legislativa pro tkáňová zařízení viz https://www.sukl.cz/zdravotnicka-zarizeni/legislativa-pokyny-a-formulare
Text byl připraven ve spolupráci s MUDr. Vladimírou Bernátkovou z kliniky reprodukční medicíny GENITRIX.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00003997