Hlaste nežádoucí účinky léků. Pomáháte tím chránit zdraví dalších pacientů.
17. září je Světový den bezpečí pacientů a jeho cílem je posílit roli vás, pacientů, při zajištění bezpečné péče. Všichni, kdo užívají léčivé přípravky, hrají nezastupitelnou roli při hlášení nežádoucích účinků, které léčba může způsobovat. Včasné upozornění na nežádoucí účinky umožňuje jejich včasné odhalení a možnost na ně předem reagovat. Každý z nás se kdykoliv může stát pacientem. Pomozte i vy učinit léky bezpečnější pro všechny.
Buďte jako paní Hana, která se právě chystá zachránit život dalším lidem, protože nahlásí nežádoucí účinek léku, který užívá.
Ve svém hlášení uvede mírné bušení srdce, které pocítila po užití předepsaného léku. Paní Hana nemusí být jediná, stejnou zkušenost může mít i Klára, Pavel, Matěj nebo pan Novotný.
Všichni mají společné to, že nahlásí jakýkoliv nežádoucí účinek, který se u nich vyskytuje po užití léčiva. Na základě jejich hlášení se všichni můžeme dozvědět o nežádoucích účincích léčiva v příbalové informaci. Tímto je také zajištěno další zlepšování léčiv po dobu jejich uvádění na trh.
Staňte se i vy hrdinou jako je paní Hana! Pokud se u vás vyskytne jakýkoliv nežádoucí účinek, nahlaste tuto informaci již dnes. Zabere vám to jen pár minut. Nežádoucí účinky můžete hlásit svému lékaři, lékárníkovi anebo emailem, poštou nebo přes elektronický formulář přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.
Mohlo by vás zajímat
Co je to nežádoucí účinek?
Nežádoucím účinkem léčivého přípravku se rozumí nepříznivá a nezamýšlená odezva na jeho podání. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Hlášení můžete podat vy nebo váš pečovatel, lékař, lékárník nebo jiný zdravotnický pracovník.
Jak a komu nahlásit nežádoucí účinek?
Nežádoucí účinek můžete hlásit emailem, poštou nebo přes elektronický formulář přímo na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Adresa:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
https://nezadouciucinky.sukl.cz/
Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo výrobci konkrétního léčiva.
Co je to farmakovigilance a proč je důležitá pro zajištění bezpečí pacientů?
Farmakovigilance sleduje, jak jsou léky bezpečné a zda dobře fungují. To je nezbytné pro ochranu zdraví pacientů, jako jste vy. Identifikuje možné nežádoucí účinky, které se mohou objevit po užití léku. Pokud budou tato rizika hlášena, budou na ně pacienti a lékaři upozorněni v příbalové informaci nebo formou přímé komunikace s lékaři.
Pokud nahlásím své nežádoucí účinky, co se stane s mými informacemi?
Nežádoucí účinky, které nahlásíte, budou anonymně odeslány do bezpečnostní databáze a analyzovány, aby se zajistilo, že přínosy převáží nad riziky a zabrání budoucímu poškození dalších pacientů.
Navštivte také
M-CZ-00003380