CHEMOTERAPIE1
Chemoterapie je protinádorová léčba založená na lécích nazývaných cytostatika.
Cytostatika jsou léky, které ničí nádorové buňky. Cytostatika neničí specificky jen nádorové buňky, poškozují i některé zdravé buňky. Proto je chemoterapie doprovázena některými nežádoucími účinky. Tyto nežádoucí účinky se liší dle typu cytostatik. Některá cytostatika účinkují lépe v kombinacích než samostatně, proto se chemoterapie často skládá z několika léků. Tento způsob léčby nazýváme kombinovanou chemoterapií.
Chemoterapie patří mezi základní pilíře onkologické léčby.
Dle typu nádoru a stadia onemocnění je možné od chemoterapie očekávat úplné zničení nádoru, zabránění rozšíření nádoru, zpomalení růstu nádoru nebo alespoň zmírnění obtíží, které nádor způsobuje.
Chemoterapie může být také použita před operací nebo ozařováním, aby došlo ke zmenšení nádoru a nádor se lépe operoval nebo se zmenšil rozsah operačního výkonu. Pro tento cíl se používá termín neoadjuvantní chemoterapie.
V některých případech je chemoterapie jedinou léčbou, kterou nemocný dostane. U větších nádorů je chemoterapie používána jako další léčba po operaci nebo ozařování, tzv. adjuvantní chemoterapie. Cílem této léčby je odstranit zbylé nádorové buňky, které mohly v těle zůstat po operaci nebo ozařování, a tak zabránit vzniku vzdáleného rozsevu metastáz.
O volbě cytostatika či jejich kombinaci rozhodne odborný lékař na základě typu nádoru, stadia onemocnění, celkového zdravotního stavu.
Druhy podání
Chemoterapie se nejčastěji podává pomocí nitrožilní infuze. U některých diagnóz jsou k dispozici i léky ve formě tablet. Ve specifických případech lze chemoterapii aplikovat přímo do močového měchýře, hrudní a břišní dutiny či tepny.
Režimy chemoterapie
Chemoterapeutické režimy mohou obsahovat jedno cytostatikum nebo jejich kombinaci. U vhodných diagnóz lze chemoterapii kombinovat s cílenou nebo hormonální léčbou, imunoterapií či radioterapií (kombinace chemoterapie a radioterapie se nazývá chemoradioterapie).
Typy chemoterapie
Existuje mnoho různých režimů chemoterapie. Liší se v použitých léčivech, způsobu podávání, frekvencí a době podávání.
Podle cíle účinku lze chemoterapii dělit na:
- Kurativní chemoterapie: Používá se za účelem vyléčení rakoviny a zničení všech rakovinných buněk.
- Adjuvantní chemoterapie: Podává se po chirurgickém odstranění nádoru s cílem zabránit návratu rakoviny.
- Neoadjuvantní chemoterapie: Podává se před chirurgickým zákrokem s cílem zmenšit nádor a zmenšit rozsah následného chirurgického výkonu.
- Paliativní chemoterapie: Používá se ke zpomalení růstu rakoviny, zmírnění příznaků a zlepšení kvality života u pacientů s pokročilým stadiem onemocnění, kdy již není pravděpodobné kompletní vyléčení.
Průběh léčby
Průběh léčby chemoterapií se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou typ rakoviny, stadium onemocnění, celkový zdravotní stav pacienta a zvolený typ chemoterapie.
1. Příprava na léčbu
Před zahájením chemoterapie proběhne základní vyšetření, jako je laboratorní vyšetření, zhodnocení celkového zdravotního stavu pacienta. Lékař pacientovi pečlivě vysvětlí, jak bude léčba probíhat, jaké nežádoucí účinky lze očekávat a jak je řešit.
Pokud je zachování plodnosti pro pacientku důležité, je vhodné před zahájením léčby diskutovat s lékařem o možnostech zachování reprodukční schopnosti, aby se případně umožnilo pozdější otěhotnění. Některé metody léčby mohou dočasně nebo trvale ovlivnit schopnost ženy otěhotnět a mít děti. Léčba rakoviny prsu jako např. chemoterapie, hormonální terapie může ovlivnit plodnost ženy.
Metody a postup zachování reprodukční schopnosti viz Plodnost
2. Cykly léčby
Chemoterapie je obvykle podávána v tzv. cyklech, což znamená, že pacient obdrží sérii léčebných dávek a poté následuje přestávka, během níž se tělo může zotavit. Počet cyklů chemoterapie se liší podle diagnózy, ale i stanoveného cíle léčby. Po určitém počtu cyklů následují vyšetření, při nichž se hodnotí efekt léčby. Počet cyklů a intervaly mezi nimi jsou určeny lékařem.
U paliativní chemoterapie se léčba podává tak dlouho, dokud je na ni nádor dostatečně citlivý a nežádoucí účinky jsou tolerovatelné.
3. Podávání léků
Cytostatika mohou být podávána intravenózně (do žíly), perorálně (ústy formou tablet nebo kapslí) nebo jinými způsoby, v závislosti na konkrétním plánu léčby.
- U ambulantních režimů přichází pacient za svým onkologem do ambulance a chemoterapie je podána na stacionáři. Stacionář je místo, kde je pacientkám podávána léčba. Jsou objednány na určitý den a čas, kdy docházejí na pravidelnou léčbu. Lék je připravován k podání centrálně v lékárně a ve stacionáři je pacientkám aplikován. Doba podání se liší podle typu podávaného léku přibližně od několika minut při podkožním podání až do několika hodin, frekvence a doba podávání je různá. Chemoterapie může být spojena i s biologickou léčbou, která probíhá také ve stacionáři.
- U chemoterapeutických režimů, které vyžadují hospitalizaci, je pacient přijat na oddělení komplexního onkologické centra nebo onkologického oddělení.
4. Monitorování a přizpůsobení léčby
Před aplikací chemoterapie se obvykle provádí odběr krve ke kontrole krevního obrazu, hodnot minerálů, ledvinných a jaterních funkcí.
Během léčby jsou pacienti pravidelně monitorováni, sleduje se reakce na léčbu a případné vedlejší účinky. Na základě těchto informací může lékař přizpůsobit dávkování a léčebný plán.
5. Zvládání vedlejších účinků
Chemoterapie může mít různé vedlejší účinky, jako jsou nevolnost, zvracení, únava, snížení počtu krevních buňek, ztráta vlasů a další. Lékaři mohou předepsat léky a doporučení, jak zvládat tyto vedlejší účinky. Viz Nežádoucí účinky.
6. Reakce na léčbu
Během průběhu léčby budou lékaři monitorovat reakci nádoru na léčbu, například pomocí obrazových testů a laboratorních vyšetření. Pokud léčba přináší pozitivní výsledky, může být léčebný plán upraven.
7. Ukončení léčby
Po dokončení všech plánovaných cyklů léčby může následovat období sledování, v jehož průběhu bude pacient pravidelně kontrolován, aby se zajistilo, že rakovina byla odstraněna nebo že zůstává pod kontrolou.
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- Na základě klinických studií.
M-CZ-00003996