PALIATIVNÍ LÉČBA
Není jednoduché čelit závažné nemoci. Nejde jen o to podstoupit léčbu a uzdravit se, ale dokázat i s těžkou nemocí žít dobrý a šťastný život, i když to může být komplikované. Právě proto vznikl obor paliativní medicína, aby pomohl pacientkám a pacientům i s těžkou nemocí zvládnout náročnou léčbu a žít naplněný a spokojený život.
Co je paliativní léčba?
Paliativní péče je péče o pacienty a pacientky s potenciálně život ohrožujícím onemocněním. Základně se paliativní péče dělí na časnou a pozdní. Časná a pozdní paliativní péče se zaměřují na péči o pacienty v různých stadiích jejich onemocnění v závislosti na čase diagnózy a prognóze onemocnění.
1. Časná paliativní péče:
- Časná paliativní péče je poskytována v raných stadiích onemocnění a je integrována do celkového léčebného plánu spolu s kurativní léčbou (zaměřenou na úplné uzdravení).
- Tato fáze paliativní péče se zaměřuje na poskytování bio-psycho-socio-spirituální podpory od samého začátku vážného onemocnění.
- Cílem časné paliativní péče je minimalizovat obtíže spojené s nemocí i léčbou, poskytnout podporu v rozhodování ohledně léčby a zlepšit celkovou kvalitu života pacientů a jejich rodin podle jejich individuálních potřeb.
2. Pozdní paliativní péče:
- Pozdní paliativní péče je poskytována v pokročilých stadiích onemocnění, kdy onkologická léčba již není schopna zajistit vyléčení onemocnění, ale zastavuje nebo zpomaluje postup nemoci. Paliativní péče řeší symptomy a zlepšení kvality života ve všech směrech.
- Cílem pozdní paliativní péče je také minimalizovat bolest a další obtíže, které jak nemoc, tak léčba přinášejí. Poskytnout psychickou a duchovní podporu, usnadnit komunikaci o konci života a podpořit důstojný a klidný konec života.
Obě tyto formy paliativní péče mají za cíl zlepšit celkovou kvalitu života pacientů a jejich rodin. Důležité je, aby paliativní péče byla integrována do léčebného plánu pacientů co nejdříve po diagnóze, aby pacienti a jejich rodiny měli přístup k podpoře a péči, kterou v daném okamžiku závažné nemoci potřebují.
Obavy z paliativní léčby
Existuje několik důvodů, proč se lidé mohou obávat paliativní péče:
- Nedorozumění: Mnoho lidí má nesprávné představy o tom, co paliativní péče obnáší. Mohou si mylně myslet, že přijetí paliativní péče znamená, že už není žádná naděje na zlepšení zdravotního stavu, nebo že znamená přijetí umírání.
- Stigma: Existuje stigmatizace spojená s paliativní péčí, která může vést k pocitu, že přijetí této formy péče je nějakým způsobem zklamáním nebo selháním. Lidé se mohou cítit nesměle nebo trapně, když si uvědomí, že potřebují pomoc na konci života.
- Nedostatek informací: Někdy lidé nejsou dobře informováni o možnostech paliativní péče a o tom, jak by mohla přinést úlevu a podporu jim i jejich rodinám. Nedostatek komunikace ze strany zdravotnických pracovníků může vést k nedostatečnému pochopení této formy péče.
- Strach ze ztráty kontroly: Někteří lidé se obávají, že přijetí paliativní péče znamená ztrátu kontroly nad vlastním životem a rozhodováním. Mohou mít obavy, že budou omezováni v tom, jak budou chtít svůj život vést a jak budou přijímat léčbu.
Přínosy paliativní léčby
Paliativní péče nabízí komplexní a multidisciplinární přístup ke zlepšení kvality života nejen pacientek s karcinomem prsu, ale i jejich rodin. Paliativní péče je vždy individuálně přizpůsobena potřebám každé pacientky a její rodiny a je poskytována ve spolupráci s primárními poskytovateli zdravotní péče, aby zajistila co nejúčinnější a soustavnou péči. Jejím cílem je maximalizovat kvalitu života pacientek a jejich rodin v každém stadiu onemocnění.
Zde je několik klíčových aspektů, které paliativní péče poskytuje:
- Symptomatická péče: Zahrnuje řízení symptomů spojených s onemocněním i léčbou, jako jsou bolest, nevolnost, únava, dušnost a další. Obecnou léčbu symptomů zajišťuje primárně onkolog, ale pokud je zvládání symptomů náročné, může pomoci paliativní péče, která kombinuje více přístupů ze všech oborů medicíny, např. fyzioterapie, nutriční poradenství, relaxační techniky atd.
- Psychosociální podpora: Poskytuje pomoc pacientům a jejich rodinám při zvládání emocionálních, psychologických a sociálních výzev spojených s onemocněním. To může zahrnovat individuální konzultace s psychologem nebo psychiatrem, podporu skupinových setkání, terapii a poradenství ohledně komunikace a rozhodování. Pomoc se zajištěním finančních potřeb pacientky i její rodiny, např. nadace Dobrý anděl, příspěvek na péči, různé podpory ze sociálního systému.
- Duchovní podpora: Zajišťuje péči o duchovní a existenciální potřeby pacientů a jejich rodin. Duchovní péče může zahrnovat duchovní poradenství, duchovní rituály a modlitby, jakož i podporu při hledání smyslu a poslání v obtížných časech.
- Podpora při rozhodování: Pomáhá pacientům a jejich rodinám při rozhodování o léčebných možnostech, o péči na konci života a jiných důležitých otázkách týkajících se péče.
Paliativní péče prodlužuje život
Existuje rostoucí povědomí o významu časné integrace paliativní péče do péče o pacienty s karcinomem prsu již od diagnózy. Několik studií naznačuje, že časná integrace paliativní péče může mít přínosy v podobě zlepšené kvality života, lépe řízených symptomů, a dokonce i prodloužení délky života.
Formy specializované paliativní péče
Obecnou paliativní péči poskytuje každý onkolog jako součást dobré onkologické praxe.
Specializovanou paliativní péči poskytuje lékař v oboru paliativní medicína a další zdravotničtí i nezdravotničtí pracovníci v rámci multidisciplinárních týmů.
Mezi formy specializované paliativní péče patří:
- Ambulance paliativní péče: Ambulantní paliativní péče se poskytuje v ambulantních zařízeních nebo na klinikách, kde pacienti mohou navštěvovat lékařské konzultace, léčbu symptomů a další služby paliativní péče.
- Paliativní oddělení v nemocnicích: Některé nemocnice mají specializovaná paliativní oddělení nebo jednotky, jež poskytují péči o pacienty s pokročilým onemocněním, kteří vyžadují intenzivní symptomatologii nebo péči na konci života.
- Nemocniční paliativní týmy: Paliativní a podpůrné nemocniční týmy jsou součástí nemocnic a poskytují konzultace a doporučení ohledně péče o pacienty se závažným onemocněním. Pomáhají se stanovováním cílů a plánů péče dle přání pacientů a možností medicíny.
- Hospice lůžkové: Hospice jsou specializovaná zařízení poskytující péči o pacienty v pokročilých stadiích nemoci, kdy léčba už není zaměřena na vyléčení, ale na poskytnutí pohodlného a důstojného konce života. Hospice jsou samostatná lůžková zařízení.
- Domácí hospicová paliativní péče: Domácí paliativní péče je poskytována v domácím prostředí pacienta, kde tým odborníků, včetně lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a dalších, poskytuje péči a podporu pacientům a jejich rodinám.
Kde můžete najít důležité informace?
Na webových stránkách www.umirani.cz můžete najít širokou škálu informací, zdrojů a služeb souvisejících s tématy, jako jsou paliativní péče, hospicová péče, léčba bolesti, péče o duševní a duchovní potřeby pacientů a rodin a mnoho dalších.
- Portál umirani.cz poskytuje také seznam poskytovatelů paliativní péče a hospicové péče v České republice, které jsou k dispozici pro pacienty a jejich rodiny. To umožňuje lidem najít a kontaktovat vhodné poskytovatele péče v jejich regionu.
- Celkově lze říci, že umirani.cz slouží jako užitečný zdroj informací a podpory pro ty, kteří čelí obtížnému období života spojenému s onemocněním a umíráním, a poskytuje praktické nástroje a odkazy na další relevantní zdroje a služby.
Jak to říct dětem?
Mluvit se svými dětmi o své nemoci není pro pacientky s diagnózou rakoviny prsu jednoduché. Děti velmi citlivě vnímají, že je něco v nepořádku. Není možné se domnívat, že je lze zcela uchránit před informací o vážné nemoci. Je nutné vhodnou formou s dětmi o nemoci mluvit. V případě nejistoty je vhodné poradit se s psychologem. K dispozici jsou také on-line zdroje.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00003996