NITROŽILNÍ VSTUPY1
Nitrožilní léčba nádorů prsu
Protinádorová léčba je mnohdy dlouhodobá a pacient podstupuje časté krevní odběry. V případě nádorových onemocnění prsu je nitrožilní léčba komplikována také tím, že velmi často je k dispozici jen jedna horní končetina (tedy opačná, než kde je přítomen nádor prsu), neboť po operačním zásahu v podpažní jamce je riziko porušení mízovodů.
V případě, že by na dané horní končetině (tedy na stejné straně, kde je přítomno nádorové onemocnění) vznikla infekce v oblasti horní končetiny, vzniká riziko rozvoje lymfedému. Proto je snaha z žil na dané horní končetině nebrat krevní odběry a nezavádět žilní kanyly.
Cytostatika, která jsou užívána v léčbě karcinomu prsu, jsou navíc velmi riziková v případě rozvoje extravazace (únik léčiva mimo žílu do okolních tkání) a hrozí závažné porušení kůže a podkoží se vznikem nekrózy (odumření tkání). S ohledem na uvedené skutečnosti se používají střednědobé a dlouhodobé žilní přístupy, které umožní bezpečné podání léčiv a výrazně usnadní protinádorovou léčbu.
Možnosti žilních přístupů
Co se týká dlouhodobých žilních vstupů, jsou pro pacienty s nádory prsu de facto dva druhy žilních katétrů:
- PICC (z periferie zaváděný centrální katétr) – pro léčbu, která trvá zhruba tři měsíce,
- nitrožilní port – pro léčbu šest měsíců a déle.
V případě, že se jedná o léčbu v rozmezí 3–6 měsíců, rozhoduje se individuálně po dohodě s pacientkou a ošetřujícím lékařem.
PICC (Peripherally Inserted Central Catheter – periferní implantovaný centrální katétr)
PICC je tenká hadička (kanyla), která je zavedena do jedné z žil na paži a zaplavena do centrálního řečiště do větší cévy vedoucí k srdci. Tento přístup nám umožňuje bezpečné podávání léčiv, bez rizika extravazace (úniku léčiva mimo žílu), snadné a bezbolestné krevní odběry po dobu plánované léčby na dobu týdnů až několika měsíců.
Touto kanylou je možné podat léčiva, jejichž vlastnosti nedovolují podání do menších žil horních končetin. Nedochází k poškození cévní stěny. Katétr je zafixován v podkoží speciálním kotvicím mechanismem (SecurAcath), který je zde po celou dobu používání katétru.
ZAVEDENÍ KATÉTRU
Před výkonem je pod ultrazvukovou kontrolou vybrána vhodná žíla, do které bude katétr zaveden. Po zarouškování a místním znecitlivění lokálním anestetikem za ultrazvukové navigace bude provedena jehlou punkce žíly. Punkční jehlou je zaveden do žíly zavaděč a sheat (krátká trubička), jímž se zavede vlastní katétr. Po volném zavedení katétru je zavaděč odstraněn a ověřena průchodnost katétru propláchnutím. Konec katétru je umístěn na přechodu horní duté žíly v pravou síň srdeční, kdy ověření polohy je provedeno pomocí EKG, případně ultrazvukem (echokardiografie), jen výjimečně je nutno použít i RTG.
POUŽÍVÁNÍ KATÉTRU
Po správném zavedení a umístění katétru je zafixován speciální fixační pomůckou – SecurAcath –, která je zde po celou dobu používání katétru, místo vpichu je pak překryto transparentním krytím.
Katétr je možno ihned používat.
Obecně platí, že PICC je „méně pohodlný“, neboť hadička je vyvedena ven v oblasti střední třetiny paže na její vnitřní straně a každých 7–10 dní je doporučeno katétr propláchnout a dostavit se k převazu. Proto se obvykle tento vstup volí v případě střednědobé léčby, kdy je převaz proveden při každém podání chemoterapie a případně při ambulantní kontrole mezi podáváním jednotlivých cyklů protinádorové léčby.
Při sprchování je vhodné paži obalit např. potravinovou fólií.
POHODLÍ A ESTETICKÝ VZHLED
Výhodou je naopak méně invazivní výkon a velmi dobrý kosmetický efekt i po vytažení katétru.
Zavedení PICC je obecně kratší výkon, kdy se provádí napíchnutí žíly. V případě PICC je hadička vyvedena v oblasti vnitřní části paže, je tedy vidět a o katétr je nutné pečovat. Na trhu je k dispozici celá řada návleků, včetně barevných, a proto si může každý vybrat návlek dle své preference.
Při sprchování je vhodné paži obalit např. potravinovou fólií.
Výhodou je naopak méně invazivní výkon a velmi dobrý kosmetický efekt i po vytažení katétru.
PORT
Port se skládá ze dvou částí – komůrky, která je všita do podkoží (nejčastěji v oblasti přední stěny hrudní, případně na paži), a katétru, tedy hadičky, která je zaváděna do centrální žíly, nejčastěji do horní duté žíly, což je největší žíla v těle vedoucí krev z horní poloviny těla směrem k srdci.
ZAVEDENÍ PORTU
Výkon se provádí většinou ambulantně, v případě, že odesílající lékař požaduje ihned zahájení protinádorové léčby, je možné zavedení za krátké hospitalizace. Lékař před výkonem provede kontrolu žilního systému a vybere optimální žílu ke kanylaci.
Za sterilních podmínek po zarouškování se lokálně znecitliví místo vpichu. Punkce žíly je pak provedena nejčastěji v oblasti podklíčku nebo nadklíčku, případně lze užít některou z pažních žil. Punkční jehlou následně lékař zavede do žíly kovový vodič a jehla je odstraněna. V podklíčkové oblasti nebo na vnitřní straně paže je následně po místním znecitlivění vytvořena podkožní kapsa, ve které bude uložena portová komůrka. Mezi kapsou a zavedeným vodičem se pod kůží vytvoří kanál, jímž se protáhne katétr podkožím. Jeden konec katétru se napojí na komůrku portu, druhý konec se zavede speciálním zaváděcím mechanismem po vodiči do napíchnuté cévy, konec katétru je umístěn v oblasti přechodu horní duté žíly v pravou síň srdeční. Správná poloha katétru je ověřena pomocí EKG, jen výjimečně je nutné rovněž ověření RTG.
Operační ranka se zalepí speciálním tkáňovým lepidlem, které se samovolně odloučí do 7–10 dní. Stehová fixace je použita ve výjimečných případech.
POUŽÍVÁNÍ PORTU
Celý systém portu je umístěn v podkoží a nebrání běžným aktivitám, jako jsou osobní hygiena nebo koupání.
U portu je situace s ošetřováním snazší, neboť komůrka je všitá do podkoží. Port je používán po nápichu speciálními portovými jehlami jen během podávání léčby nebo k provádění krevních odběrů.
Není-li port používán, stačí jeho průplach 1× za 8–10 týdnů.
S portem je možné vykonávat všechny běžné aktivity včetně plavání.
POHODLÍ A ESTETICKÝ VZHLED
V případě portu je celý systém všit do podkoží, tedy nebrání nijak běžným aktivitám.
Při zavedení portu se jedná o drobný chirurgický výkon a po odstranění portu zůstává na těle drobná jizva.
V případě, že si pacientka nepřeje drobnou jizvu v oblasti přední stěny hrudní, je možno zavést port na vnitřní stranu paže, drobná jizva je tak víceméně schovaná.
Průkaz nositele žilního vstupu
Pacienti s PICC i portem jsou vybaveni průkazkou nositele žilního vstupu, který nosí s sebou ke každé kontrole. Do průkazky je zapisováno každé ošetření a případné komplikace.
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- Klinická Onkologie 2012; 25(1): 9–16
M-CZ-00003996