RIZIKOVÉ FAKTORY PRO VZNIK RAKOVINY PRSU
SILNÉ
- Genetická predispozice – mutace genu BRCA1 a BRCA2
- Expozice ionizujícímu záření
- Nezhoubné onemocnění prsu
- Věk prvního těhotenství – riziko stoupá s věkem při prvním těhotenství nebo u žen, které nerodily
- Rasa (bělošky jsou postiženy častěji než Afroameričanky, nejmenší riziko mají Hispánky a Asiatky)
- Pozitivní rodinná anamnéza, tj. výskyt karcinomu prsu v rodině u pokrevních příbuzných prvního stupně (to jsou rodiče, sourozenci, potomci)
- Ženy s předchozí rakovinou prsu
- Časný nástup menstruace (před 12. rokem života)
- Pozdní nástup menopauzy (po 50. roce života)
SLABÉ
- Hormonální substituční léčba (hlavně kombinovaná substituce estrogen + progesteron)
- Nadměrné užívání alkoholu
- Nadváha nebo obezita
- Nedostatek fyzické aktivity
Jen některým rizikovým faktorům lze cíleně předcházet. Mezi ovlivnitelné faktory patří:1
Nadváha a obezita
- Za optimální tělesnou hmotnost vyjádřenou v hodnotě BMI je obvykle považováno rozmezí 18,5–24,9. BMI = tělesná hmotnost (kg) / tělesná výška na druhou (m).
- Po přechodu – klimakteriu – je riziko karcinomu prsu u obézních výrazně vyšší než u štíhlých žen.
- U obézních žen je zvýšené riziko většiny gynekologických nádorů (tj. nádory dělohy, děložní sliznice, čípku děložního, vaječníků) a nádorů žlučníku.
- Ze studií je zřejmé, že již mírný váhový úbytek výrazně snižuje riziko vzniku nádorů. Pro snížení rizika nádorového onemocnění stačí menší úbytek hmotnosti o 5–10 % a další redukce již riziko vzniku nádoru významně nemění.
- Udržovat správnou hmotnost je důležité i z pohledu rizika vzniku cukrovky nebo srdečně-cévních onemocnění.
Nedostatek tělesného pohybu
Pohybová aktivita má ochranný účinek. Vlivem dlouhodobého působení pohybové aktivity se zlepšují imunitní funkce a dochází k pozitivním změnám způsobeným proměnou životního stylu. U mužů je nedostatek pohybu spojen se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Díky pohybové aktivitě se zvyšuje imunita a zlepšuje peristaltika stěny zažívacího traktu a zrychlují se střevní pasáže. U žen byl zjištěn vliv pohybové aktivity na výskyt rakoviny prsu, nádorů vaječníku, dělohy a pochvy. Pohybová aktivita se řadí mezi hlavní prostředky primární prevence nádorů.
Konzumace alkoholu
- Konzumace alkoholu se z onkologického hlediska nedoporučuje vůbec. Vyšší konzumace alkoholu zvyšuje riziko nádorů, přitom však neexistuje žádná zcela bezpečná hranice a i malé dávky zvyšují rozvoje riziko nádorového onemocnění.
- Etylalkohol – alkohol – patří mezi nejvýznamnější karcinogenní (nádor způsobující) faktory a významně zvyšuje riziko vzniku řady nádorů již při relativně nízké konzumaci.
- V Prohlášení České onkologické společnosti ČLS JEP k občanům a k odborné veřejnosti ve věci konzumace alkoholu a rizika vzniku zhoubných nádorů z roku 2018 se mimo jiné uvádí: „Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organismu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3–6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to, o jaký alkoholický nápoj se jedná."
- Toto riziko dále narůstá, pokud jedinci současně kouří a/nebo jsou obézní a mají nízkou pohybovou aktivitu.
- Protože nelze pro jednotlivce stanovit množství alkoholu, jehož konzumace by byla bezpečná, je nutné pití alkoholu obecně nedoporučovat. To platí jak pro zdravé osoby, tak i pro onkologicky nemocné.
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-prsu-c50/o-nadorech-prsu/
M-CZ-00002976