POTÍŽE S POLYKÁNÍM1
Jako dysfagie se označuje obtížné polykání, které může nastat při požití tuhých nebo kapalných potravin. Obtížné polykání může být způsobeno vlastní nemocí nebo se jedná o nežádoucí účinek systémové léčby nebo ozařování.
Aby se zabránilo snížení příjmu potravy, bude nutné upravit texturu potravin. Textura bude muset být přizpůsobena podle potřeb, může stačit jednoduchá úprava nebo je žádoucí všechny pokrmy rozmixovat.
Co mít na paměti při úpravě textury tuhých potravin a pokrmů pro snadné polykání?
Nejprve bude třeba zvážit, která úprava je nejvhodnější. Řiďte se doporučením onkologa a/nebo odborníka na výživu. Na základě závažnosti dysfagie Vám řeknou, zda bude dostačující přizpůsobit texturu stravy na měkkou (snadné polykání) nebo zda bude nutné ji úplně rozmělnit. Když budete muset upravit stravu na snadno žvýkací nebo polykací dietu, nejprve se budete muset vyhnout potravinám tvrdým, se slupkou nebo kůrkou a budete muset dávat přednost pokrmům a potravinám s měkkými texturami, jako jsou:
- dušené pokrmy, polévky, krémy a pyré,
- pudinky, flany, rybí nebo masové pečeně,
- měkké sýry, jogurty a zralé ovoce,
- zelenina, těstoviny a převařená rýže.
V některých případech může stačit jídlo nakrájet na malé kousky, rozdrobit je nebo nasekat. Všechny potraviny by měly být vždy vařeny doměkka, přičemž tlakový hrnec může být použit na změkčení masa a zeleniny. Přidání omáček, vývarů nebo šťáv k suchým potravinám usnadní jejich polykání.
Možná se stane, že pokrmy s dvojitou texturou (nudlová polévka, dušená jídla s omáčkou apod.), které jsou na první pohled vhodné a snadno žvýkatelné, stále představují určité obtíže při polykání. Bude nutné zohlednit, zda jsou vhodné podle konkrétního případu každého jednotlivce.
Nutnost přizpůsobit texturu pokrmů by neměla znamenat, že strava již nebude pokrývat odpovídající výživové potřeby. Pomůže nám si vzpomenout na některé základní aspekty:
- Vždy zahrnout do oběda a večeře potraviny bohaté na bílkoviny.
- Při nedostatku chuti k jídlu jíst málo objemná jídla častěji během dne.
- Obohatit pokrmy o panenský olivový olej, tvaroh, vejce, mleté ořechy.
- Význam prezentace a chuti pokrmů, aby byly atraktivní.
Během přípravy jídel je rovněž nutné zvážit některá doporučení, která nám mohou pomoci, např. stabilní držení těla (čím více vzpřímeně, tím lépe), konzumace ve společnosti a dostatek času na jídlo, avšak se vyhnout hromadění potravin v ústech.
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- Obsah převzatý z průvodce: Dietní a kuchařská doporučení při léčbě rakoviny plic od nadace Alícia. Dostupné na https://www.alicia.cat/uploads/document/Guies6_Pulm%C3%B3_Al%C3%ADcia_ICO_CATAL%C3%80-min.pdf 7.6.2023
M-CZ-00003996