MUKOZITIDA1
Mukozitida je definována jako zánět sliznice, která pokrývá trávicí trakt. Nejvíce postiženými oblastmi jsou ústa, hrdlo a jícen. Je důsledkem některých onkologických léčebných metod, jako je chemoterapie. Tento příznak se může objevit v různých fázích léčby a v různých stupních, což způsobuje bolest a nepohodlí při příjmu potravy, zejména když se k zánětu přidají bolestivé vředy, které mohou ještě více ztížit polykání potravy.
Mukozitida je jeden z nejnepříjemnějších vedlejších účinků, protože může být velmi bolestivá a brání správnému příjmu potravy. Modifikace textury potravy bude klíčová pro zvládnutí tohoto problému a udržení dostatečného a vyváženého příjmu potravy, aby se nezhoršil výživový stav.
Jaké potraviny a přípravy budou nejvhodnější při výskytu mukozitidy?
Mukozitida není podmíněna prováděním denních hygienických opatření (ústní výplachy), ale tyto mohou pomoci zmírnit nepříjemnosti. Doporučuje se udržovat dobrou ústní hygienu, používat neagresivní zubní pasty, jemné kartáčky na zuby, zubní nit a kloktat během dne roztoky heřmánku, tymiánu nebo jedlé sody.
Důležité je také velmi dbát na hydrataci. Doporučuje se pít asi dva litry vody denně. Pokud je to bolestivé, dávejte si malé doušky během dne a použijte brčko pro směřování tekutin do méně bolestivých oblastí.
Stravování
Je lepší jíst často, ale v malém množství. Místo tří nebo pěti velkých jídel denně může být méně bolestivé jíst malé objemy jídla s vysokou výživovou hodnotou. Snažte se udržet příjem potravy a pamatujte na důležitost zajištění úplného stravování. Před jídlem můžete zkusit ochladit ústa drceným ledem nebo ledovými kostkami, velmi studenou vodou, mraženými želatinami, nanuky nebo zmrzlinou, aby se zmírnila bolest. Podle intenzity mukozitidy bude nutné upravit texturu potravin. V některých případech mohou být malé úpravy dostačující, ale v jiných bude nutné potraviny rozmixovat.
Začněte s potravinami, které mají měkkou texturu nebo jsou snadno žvýkatelné:
- Dušená jídla, polévky, krémy, pudinky, měkké sýry, zralé a sladké ovoce, převařené těstoviny a rýže, ryby a velmi měkká masa, smoothie.
- Vařte potraviny doměkka a podávejte je se zálivkami, vývary nebo šťávami, zejména ty, které jsou suché, aby se usnadnilo polykání.
- Nakrájejte suroviny na velmi malé kousky a pomalu žvýkejte.
Vyhněte se potravinám, které by mohly dráždit sliznice:
- Suché potraviny nebo potraviny tvrdé konzistence (chléb, tousty, sušenky, tyčinky, ořechy, suché sušenky, chipsy, tvrdé nebo zralé sýry, obalené a smažené potraviny).
- Vláknité potraviny, jako jsou některá masa na grilu a chřest.
- Alkoholické nápoje, káva, nápoje sycené oxidem uhličitým a jiné kyselé nebo dráždivé nápoje (kolové nápoje).
- Kyselé potraviny (rajčata, syrová paprika, kiwi, citrón, pomeranč, jahoda, mandarinka, mango, ananas, ocet, nakládané potraviny ad.).
- Velmi kořeněné, pikantní nebo slané potraviny.
- Lepivé potraviny (jako pyré z brambor, krokety, banány, čokoláda aj.).
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- Obsah převzatý z průvodce: Dietní a kuchařská doporučení při léčbě rakoviny plic od nadace Alícia. Dostupné na https://www.alicia.cat/uploads/document/Guies6_Pulm%C3%B3_Al%C3%ADcia_ICO_CATAL%C3%80-min.pdf 7.6.2023
M-CZ-00003996