KONTROLNÍ VYŠETŘENÍ PO LÉČBĚ1
Sledování pacientek po proběhlé onkologické léčbě je klíčovou součástí onkologické péče, která pomáhá monitorovat stav pacientky po léčbě, identifikovat včas případné recidivy nádoru a poskytovat podporu a péči zaměřenou na zlepšení kvality života.
Dispenzarizace
Dispenzarizace je terciární prevence, což znamená sledování nemocných s vyléčeným nádorovým onemocněním s cílem včas odhalit recidivu nemoci.
Základní doporučení pro dispenzarizaci lze shrnout:1
- Pravidelná klinická vyšetření včetně anamnézy se provádějí v průběhu prvních tří let od ukončení primární léčby ve čtyřměsíčních intervalech a dále v intervalech půlročních během dalších následujících tří let. Poté se pokračuje v ročních intervalech.
- Mamografie se provádí jednou ročně.
- Specifická vyšetření (RTG, sonografie, scintigrafie apod.) jsou indikována až po ukončení adjuvantní chemoterapie a na základě specifické indikace.
Recidiva
Karcinom prsu je na rozdíl od jiných nádorů schopen recidivovat i po dlouholetém období (10 a více let) remise. Z těchto důvodů je velmi problematické stanovení definice „vyléčení pacientky“. U jiných zhoubných nádorů považujeme pět let bez známek nemoci za dostatečně dlouhou dobu, abychom mohli pacientku považovat za vyléčenou. U karcinomu prsu toto časové období musí být nejméně jednou tak dlouhé.
Recidivy mohou být lokální (zbývající část prsu, hrudní stěna a kůže kryjící hrudní stěnu), lokoregionální (axilární, interní mammární a supraklavikulární lymfatické uzliny) a vzdálené (zbývající orgány těla).2
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- Na základě klinických studií.
- https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/dlouhodoba-dispenzarizace-pacientek-s-casnym-stadiem-karcinomu-prsu/
M-CZ-00003996