DALŠÍ DIAGNOSTICKÁ VYŠETŘENÍ
MAGNETICKÁ REZONANCE (MRI)
Magnetická rezonance (MRI) je moderní zobrazovací metoda vyžívající rozdílné chování tkání v silném magnetickém poli. Výsledkem je detailní obraz, který umožňuje odlišit i tkáně s velmi podobnou strukturou. Umožňuje tak přesně rozlišit zdravou tkáň od tkáně patologické. Narozdíl od jiných zobrazovacích metod pacient při MRI není vystaven radiační zátěži.
RENTGEN PLIC
RTG snímek hrudníku je základní vyšetřovací metodou s minimální radiační zátěží. Na snímku se hodnotí např. kostní struktury, srdeční stín, cévy, plicní tkáň, přítomnost patologických struktur.
CT (výpočetní tomografie) plic, břicha, mozku
CT (computed tomography, výpočetní tomografie). Tato metoda dokáže zobrazovat plíce či orgány dutiny břišní nebo mozek pacienta v tenkých řezech. Fyzikální podstatou jsou rentgenové paprsky, které jsou na jedné straně kruhového přístroje vysílány a na druhé straně jsou snímány. Umožňuje podrobnější zobrazení i menších patologických změn.
Ultrazvuk břicha
Při ultrazvukovém vyšetření (ultrasonografie, sono) procházejí tělem ultrazvukové vlny, které se odrážejí od orgánů dutiny břišní, eventuálně od přechodů mezi tkáněmi s různou akustickou impedancí. UZ břicha zobrazí strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin, slinivky, sleziny, močového měchýře.
Vyšetření srdce
Echokardiografie je ultrazvukové vyšetření srdce. Principem je detekce odrazu UZ vznikajícího na rozhraní srdečních struktur o různé denzitě. Vyšetření umožňuje posoudit nejen vzhled, ale i funkci srdeční. Toto vyšetření je obvykle prováděno při zvažování léčby, která může srdeční funkci negativně ovlivnit.
Laboratorní vyšetření
Laboratorní vyšetření je důležitou součástí diagnostiky a monitorování zdravotního stavu pacienta. Tato vyšetření poskytují celkové informace o tělesném stavu, včetně krevních parametrů, biochemie, hormonálních hladin ad.
Zde je příklad některých běžných laboratorních vyšetření:
Vyšetřením z krve se běžně stanovuje krevní obraz a základní biochemie:
- Hematologický panel: měří hladiny červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.
- Krevní biochemie: zahrnuje měření hladin glukózy, elektrolytů, jaterních enzymů, kreatininu, močoviny atd.
Tumorové markery:
- Měří specifické látky v krvi, které mohou být zvýšeny u některých druhů rakoviny, například prostata specifický antigen (PSA) pro rakovinu prostaty, CA 15-3 pro rakovinu prsu nebo CA 125 pro rakovinu vaječníků.
Vyšetření moči a stolice:
- Rozbor moči a stolice se provádí k posouzení zejména funkce ledvin, močového ústrojí a trávicího systému.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00002976