MÝTY O RAKOVINĚ PRSU
Rakovina prsu je často obklopena mnoha mýty a dezinformacemi. Mezi nejčastější mýty o rakovině prsu patří:
Pouze ženy s rodinnou anamnézou rakoviny prsu jsou ohroženy.
Karcinom prsu je nejčastější nádorové onemocnění v ženské populacI v České republice. Každoročně je odhaleno přes 7 000 nových případů onemocnění karcinomem prsu, přičemž zhruba 1 700 žen v důsledku této nemoci každý rok zemře. Průměrný věk nově diagnostikovaných pacientek se zhoubným nádorem prsu je okolo 65 let, ale nádor se nevyhýbá ani mladším ženám. Vznik karcinomu prsu je multifaktoriální, proto je důležité myslet na tuto diagnozu u kterékoli ženy bez ohledu na rodinný výskyt, věk atd. I u žen bez výskytu nádoru prsu v rodině může tento nádor vzniknout.
Používání antiperspirantů nebo deodorantů způsobuje rakovinu prsu.
Nebylo nikdy prokázáno, že by používání antiperspirantů a deodorantů způsobilo vznik karcinomu prsu. Použití deodorantu v den provedení mamografu nebo ultrazvuku prsů a spádových lymfatických uzlin může vést k částečným artefaktům vyšetření, se kterými si zkušený mamodiagnostik lehce poradí. Důkladná osobní hygiena před zobrazovacím vyšetřením v oblasti prsů a podpaží je zásadní a zdravotníky vítaná.
Pravidelný mamografický screening způsobuje rakovinu.
Záření, které mamograf vydává, ani stisk prsu při vyšetření, rakovinu nezpůsobí. Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 000 nádorů prsu v časných stádiích, a tím umožnil i nejefektivnější možnou léčbu. Za posledních 20 let tak došlo v souvislosti s časnou screeningovou diagnostikou a rozšířením léčebných možností u pacientek s karcinomem prsu ke snížení úmrtnosti o 31%.1 V České republice se mamografický screening provádí v intervalu 1x za 2 roky u žen starších 45 let.
Používání podprsenky s kosticemi způsobuje rakovinu prsu.
Podprsenky s kosticemi rakovinu prsu nezpůsobují, ženy by však měly dbát na pečlivý výběr svého spodního prádla tak, aby prsy nebyly kosticemi stlačovány. Nejdůležitějším krokem při výběru správné podprsenky je měření obvodu hrudníku a velikosti košíčků. Správně vybraná kosticová podprsenka je pevná a poskytuje prsům dostatečnou oporu.
Rakovina prsu postihuje pouze starší ženy.
Karcinom prsu může postihnout i mladé ženy. Výskyt invazivního karcinomu prsu u žen mladších 40 let se pohybuje kolem 2 % ze všech případů.2 Nádory v takto mladém věku bývají agresivnější, častěji jsou zastoupeny prognosticky nepříznivější typy onemocnění. Proto je důležité provádět samovyšetření prsou každý měsíc bez ohledu na věk. Při samovyšetření je nutné hledat změny v prsou, např. zduření, rezistenci v prsu/v podpaží nebo změny barvy kůže na prsu. Nutno zmínit i zásadně vyšší výskyt rakoviny prsu u mladých nosiček genetických mutací v genech BRCA1, BRCA2, PALB2. Pokud existuje na základě rodinné anamnézy podezření, že by žena byla nositelkou některé z rizikových mutací , je indikováno genetické vyšetření. Pokud je tímto vyšetřením mutace potvrzena, jsou diskutována další preventivní opatření.
Rakovina prsu je vždy bolestivá.
Není časté, že by prvním příznakem rakoviny prsu byly bolesti v prsech. Zhoubný nádor se může nejčastěji projevit jako bulka v prsu, změna tvaru nebo velikosti prsu, otok nebo zčervenání kůže na prsu nebo i změna vzhledu a výtok z bradavky. Pokud máte podezření na rakovinu prsu, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře, který Vás s žádankou odešle do mamografického centra.
Rakovina prsu postihuje pouze ženy.
Rakovina prsu není výhradně ženským onemocněním. Z celkového počtu nemocných s karcinomem prsu jsou v 1 % zastoupeni také muži (nejčastěji starší 60–70 let).2 Mezi rizikové faktory patří vysoká hladina estrogenu v krvi, genové mutace (BRCA2, PALB2, BRCA1) a ozařování jiného nádorového onemocnění v oblasti hrudníku.
Preventivní odstranění prsu zabrání rakovině prsu.
Preventivní odstranění prsních žláz (profylaktickou oboustrannou mastektomii s okamžitou rekonstrukcí) lze provést v případě vysoce rizikové prsní žlázy, nejčastěji u zdravých nosiček mutace v genech BRCA1 a BRCA2. U těchto žen je celoživotní riziko vzniku karcinomu prsu 8-10x vyšší než u žen v běžné populaci. Preventivní mastektomie toto riziko snižuje přibližně o > 95%.2 V běžné populaci žen, které nenesou mutaci v genech, jako je BRCA1 a BRCA2 se preventivní mastektomie nedoporučuje.
Čím menší prsa, tím menší riziko zhoubného nádoru.
Mezi velikostí prsu a rizikem vzniku zhoubného onemocnění neexistuje přímá úměra. Riziko vzniku zhoubného nádoru prsu závisí na mnoha faktorech, stoupá s věkem ženy, je zásadně zvýšeno v případě genetických predispozicí, stupeň rizika ovlivňují také životní styl (kouření, obezita) a hladiny hormonů.
Časté létání letadlem způsobuje rakovinu, protože jsme během něj vystaveni radiaci.
Úroveň radiace během běžného leteckého cestování je obvykle nízká a nebylo prokázáno, že by představovala významné zvýšení vzniku rozvoje rakoviny. Světová zdravotnická organizace (WHO), Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) a další vědecké instituce zkoumají dopady kosmického záření a radiace na zdraví osob.
Cysty v prsou jsou předstupněm rakoviny.
Většina cyst v prsech není předstupněm rakoviny a nemá spojitost s karcinomem prsu. Cysty jsou běžné a mohou se objevit u žen v průběhu menstruačního cyklu, obvykle jsou vyplněné tekutinou. Nicméně některé formy nádorů v prsu mohou mít podobný vzhled na diagnostických vyšetřeních jako cysty, v takovém případě biopsie s odběrem vzorku určí, zda je cysta nezhoubná.
Biologická léčba je v každém případě lepší než chemoterapie.
Biologická léčba cílí na specifické mechanismy, které jsou klíčové pro růst a šíření rakovinných buněk. Právě tyto mechanismy se mohou u jednotlivých žen lišit, v závislosti na typu, stádiu a mutacemi v DNA, které se vznikem nádoru souvisí. Účinnost jednotlivých typů léčby, ať už léčby biologické, hormonální terapie či chemoterapie, proto na těchto faktorech závisí . V řadě klinických situací se i může biologická léčba kombinovat s chemoterapií k posílení celkového léčebného efektu. Biologická léčba prokazuje vyšší účinnost, ve srovnání s ostatními léčebnými přístupy, pouze u určitých typů nádorů. Každý případ je jedinečný, a proto je důležité, aby léčebný plán byl stanoven multidisciplinárním týmem vedeným onkologem individuálně na základě konkrétních charakteristik každé pacientky a jejího nádoru.
NGS mi vždy nabídne lepší možnosti než standardní léčba.
Next Generation Sequencing (NGS) umožňuje rychlý a rozsáhlý pohled na genetický materiál (DNA) nádorových buněk. NGS vyšetření může být u nemocných s diagnózou karcinomu prsu užitečné pro posouzení genetických změn a identifikaci specifických mutací, které mohou určit léčebné cíle a předpovědět vývoj onemocnění i odpověď na terapii. Zcela zásadní je individuální vyhodnocení výsledků testování a konzultace s odborným týmem v rámci tzv. molekulárního tumor boardu (MTB), který může interpretovat genetické výsledky a navrhnout nejlepší léčebný plán. Nutno podotknout, že NGS vyšetření u diagnózy karcinomu prsu může změnit léčebný postup u menší skupiny pacientek. U mnohých jsou standardní režimy cílené léčby, hormonální terapie či chemoterapie stále tou nejvhodnější volbou.
Pokud někdo z mých příbuzných prodělal rakovinu, měla bych si vždy nechat udělat genetické vyšetření.
Genetickévyšetření je klíčovým krokem při podezření, že karcinom prsu u pacientky může být způsoben vrozenými mutacemi. Tento test se většinou provádí prvně u pacientky, u které bylo nádorové onemocnění již odhaleno. U něj test identifikuje mutace, které zvyšují riziko vzniku dalších nádorů a mohou ohrozit i blízké příbuzné. Pokud je mutace u pacienta potvrzena, je doporučeno testování zdravých příbuzných, v závislosti na typu rakoviny, věku pacientky a jejich vztahu k nemocnému. Prokázání mutace bývá u 5-10% pacientek s touto diagnózou.2 V některých případech se testování doporučuje i bez prokázané mutace u nemocného příbuzného, zejména pokud je silná rodinná historie rakoviny a pokud není možné indikovaného onkologicky nemocného otestovat. Toto vyšetření je na základě jednoznačných kritérií, která se odvíjí od typu rakoviny, věku nemocného, kdy se rakovina objevila, a stupni příbuznosti s nemocným. Tato indikační kritéria se řídí doporučením Ćeské onkologické společnosti a Společnosti lékařské genetiky a jsou pravidelně aktualizována dle mezinárodních doporučeních.
Po chirurgickém odstranění nádoru už není potřeba další léčba, nádor je přece pryč.
Chirurgickým výkonem se odstraní nádorové ložisko v prsu a v lymfatických uzlinách. Nelze ale úplně vyloučit, že v těle pacientky po operaci zůstanou jednotlivé rakovinné buňky, které nejsou viditelné ani pro chirurga, ani pro zobrazovací metody využívané pro vyhledávání nádoru (mamograf, ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT).
Tyto zbývající buňky mohou po různě dlouhém časovém období způsobit návrat nádorového onemocnění nebo založení metastáz. Proto je další léčba po operaci, takzvaná adjuvantní léčba, velmi důležitá a může pacientce zachránit život!
Adjuvantní léčba zahrnuje radioterapii, chemoterapii, hormonální terapii, cílenou terapii nebo imunoterapii a jejich kombinace. Tato následná léčba má za cíl zničit skryté rakovinné buňky a zabránit návratu rakoviny. Pro jednotlivé podskupiny karcinomu prsu onkologové volí specifický typ adjuvantní terapie. Adjuvantní léčba je tedy cílená a významně zlepšuje šance ženy na dlouhodobé/ trvalé vyléčení. Nejvhodnější typ adjuvantní léčby je vždy stanoven v multidisciplinárním týmu odborníků věnující se léčbě karcinomu prsu.
Text byl připraven ve spolupráci s primářkou MUDr. Martinou Zimovjanovou, Ph.D. z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- https://www.mamo.cz/news-detail/cs/468-mamograficky-screening-zachranuje-zivoty-jiz-20-let/
- Petrucelli N, Daly MB, Pal T. BRCA1- and BRCA2-associated hereditary breast and ovarian cancer. In: Adam MP, Ardinger HH, Pagon RA (eds.). GeneReviews. University of Washington, Seattle, 1993–2018.
M-CZ-00002976