KOMPLEXNÍ A REGIONÁLNÍ ONKOLOGICKÉ CENTRUM
Systém onkologické péče v ČR
Onkologická péče v České republice disponuje hierarchií pracovišť, které poskytují různé úrovně specializované péče. Zahrnuje komplexní onkologická centra (KOC) a regionální onkologická centra (ROC). Pro obě jednotky je zásadní vzájemná spolupráce a rozhodování o léčbě pacientů v rámci multidisciplinárního týmu (odkaz na stránky). V případě potřeby si KOC a ROC pacientku k léčbě předají.
Komplexní onkologická centra - KOC
KOC představují nejvyšší úroveň specializované onkologické péče v ČR. Poskytují kompletní spektrum terapie včetně chirurgické, radiační a medikamentózní. Pro pacientky s karcinomem prsu nabízejí veškeré možnosti systémové terapie, v některých případech i léčbu v rámci klinických studií. Léčba v KOC je zásadní pro pacientky s HER2 pozitivním a triple-negativním karcinomem prsu nebo pro pacientky s vyšším stádiem rakoviny. V případě potřeby mohou KOC delegovat léčbu těchto pacientek ROC. Častým důvodem je zkrácení dojezdové vzdálenosti nebo čekání na léčbu v přetížených KOC. Mapu komplexních onkologických centrem naleznete ZDE
Regionální onkologická centra - ROC
ROC zajišťují specializovanou péči na regionální úrovni, převážně v menších městech. Jsou ideální pro pacientky, které vyžadují méně agresivní formy léčby a pro které ROC představuje dostupnější variantu z hlediska dojezdu. Pacientkám s karcinomem prsu poskytují léčbu chemoterapií a hormonální terapií. Nově mohou některá ROC podávat vybrané molekuly cílené terapie v rámci tzv. delegované péče. Předání pacientek z KOC do ROC probíhá vždy po vzájemné domluvě obou center na bázi multidisciplinárního týmu.
Základní přehled možností poskytované onkologické péče v KOC a ROC
Základní přehled léčby rakoviny prsu
Léčba pacientky s rakovinou prsu se odvíjí od stádia nemoci (dle klasifikace TNM)1 a subtypu nádoru (hormonálně senzitivní neboli HR-pozitivní; HER2-pozitivní nebo triple negativní, tedy HR-negativní a HER2-negativní). Stádium nemoci určuje nejčastěji multidisciplinární tým na základě výsledku zobrazovacích vyšetření (u neoperovaných pacientek) a/nebo patolog (u operovaných pacientek). Lékaři volí nejvhodnější léčbu pro každou pacientku individuálně a na základě konzultace multidisciplinárního týmu. Obecné léčebné schéma karcinomu prsu I. stádia zahrnuje sekvenci “operace – adjuvantní systémová léčba”. Naopak, u stádií II-III je sekvence obvykle opačná “systémová léčba – operace.”
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- https://www.uzis.cz/sites/default/files/knihovna/tnm-7.pdf
- Klasifikace stádií na ČOS https://www.linkos.cz/slovnicek/tnm-system-tnm-klasifikace/
M-CZ-00003997