Rizikové faktory karcinomu děložního čípku1
Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku způsobuje přetrvávající infekce vysoce rizikovými typy viru Human Papiloma Virus (HPV). Patří mezi viry, které napadají buňky lidské pokožky a sliznic a patrně člověka provází po miliony let vývoje lidského druhu. Je relativně odolný a stabilní, ve vlhkém prostředí může vyvolat infekci i za několik měsíců. Šíří se především sexuálním kontaktem, ale výjimkou není ani přenos z rukou či úst na pohlavní orgány. Není žádnou ostudou dostat HPV infekci a nemůžete vinit ani sebe, ani svého partnera ani svůj životní styl.
Významným rizikovým faktorem je neúčast na screeningových vyhledávacích programech. Více o screeningu.
Co je dobré vědět o infekci virem HPV?
Existuje přes 159 typů HPV virů, se kterými se do 50 let věku setká až 80 % populace. O 14 z nich se ví, že se podílí na vzniku rakoviny děložního čípku. Typy HPV 16 a HPV 18 jsou nejrizikovějšími typy HPV, které způsobují až 70 % rakoviny děložního čípku. Většina HPV infekcí odezní sama od sebe, aniž by se objevily jakékoliv symptomy. HPV virus neovlivňuje plodnost ženy.
Co způsobuje, že infekce virem HPV v těle přetrvává?2
Především je to
- oslabený imunitní systém,
- další sexuálně přenosné onemocnění (např. chlamýdie, HIV),
- větší počet sexuálních partnerů,
- nízký věk v době prvního pohlavního styku.
Na vzniku prekanceróz se velkou měrou podílí kouření a to jak aktivní, tak i pasivní při soužití s partnerem kuřákem. Kuřačky jsou asi 2x náchylnější ke vzniku rakoviny děložního čípku, než nekuřačky.
Pokud si imunitní systém s HPV infekcí neporadí a viry v organizmu přetrvávají, jejich přítomnost může vést až k předrakovinovým změnám nebo k rakovině.
Reference:
- Moarcas M., Clinical significance of HPV-DNA testing for precancerous cervical lesion. Journal of Medicine and Life 2014; 7: 37-39
- Cervical cancer prevention, cancer.gov. Dostupné na: https://www.cancer.gov/types/cervical/patient/cervical-prevention-pdq#section/_14 (last accessed 9.1. 2019).
CZ/GYN/0119/0007