LÉČEBNÉ METODY1
Nádory vaječníků a vejcovodů se léčí chirurgicky, dále pomocí chemoterapie, radioterapie (ozařování), hormonální nebo biologické léčby. Léčba je složitá a vyžaduje mnohdy kombinaci několika léčebných možností.
Chirurgická léčba
Základním krokem léčby je chirurgický výkon, tedy otevření břišní dutiny, kdy chirurg vyšetří orgány dutiny břišní, ověří rozsah onemocnění a odebere část nádoru na histologické vyšetření (vyšetření tkáně pod mikroskopem). Dle výsledku pak stanoví postup operace.
Je-li onemocnění menšího rozsahu, provede tzv. radikální chirurgický výkon, který spočívá v odstranění vaječníků, vejcovodů, dělohy, velké předstěry (omentum), slepého střeva a mízních uzlin. Po tomto zákroku zůstává pacientka v nemocnici zpravidla 10 dní.
Pokud radikální výkon není možný, např. tehdy, když nádor postihuje orgány, které by mohl chirurg poranit, odebere lékař vzorek tkáně na histologické vyšetření a snaží se odstranit co nejvíce nádorových hmot.
U mladých pacientek, které si přejí v budoucnu otěhotnět, je možné u velmi časných stádií provést záchovný výkon, který těhotenství umožní.
Chemoterapie
Po chirurgickém výkonu, během kterého se chirurg snaží odebrat co největší množství nádorové tkáně a tkáně okolo nádorů, zvažuje lékař možnost podání pooperační chemoterapie (léků ničících nádorové buňky).
Chemoterapie má několik cílů. U nemocných po kompletním odstranění nádoru má zajistit, že po chirurgickém výkonu budou zničeny i zbylé ojedinělé nádorové buňky, které mohou přetrvávat po operaci – adjuvantní léčba. U nemocných, kde nádor nemohl být radikálně odstraněn, jej může chemoterapie zmenšit natolik, že po 2–4 cyklech této léčby je možné provést výkon znovu a nádorovou tkáň odstranit – neoadjuvantní léčba.
Základními chemoterapeutickými léky pro léčbu nádorů vaječníků jsou taxany a deriváty platiny. Tato účinná léčba představuje standard v léčbě tohoto onemocnění. Podává se v třítýdenním intervalu a je aplikována do žíly. Před zahájením léčby je nutné vyšetření základních krevních a biochemických hodnot a funkce ledvin.
Jako u každé chemoterapie musí pacientka počítat s vedlejšími účinky - ztráta vlasů během prvních několika cyklů (po ukončení léčby vlasy zase dorostou), nechutenství, zvracení. I přes tyto nepříjemnosti se řada pacientek léčí ambulantně.
Biologická léčba
Cílená biologická léčba je nejmodernější onkologickou terapií, která je součástí standardních léčebných postupů u řady zhoubných nádorů. Používá se například v léčbě karcinomu tlustého střeva, karcinomu prsu, gynekologických zhoubných nádorů, nádorů hlavy a krku, plic, ledvin, jater, stromálních nádorů zažívacího traktu a zhoubných chorob krve. Podmínkou pro to, aby lékaři mohli biologickou léčbu pacientovi podat, je nezbytná znalost a správné vyšetření molekulárně biologických znaků nádoru, které zajišťují účinnost léčby.
Biologickou léčbu mají zpravidla možnost podávat pouze specializovaná zdravotnická zařízení, takzvaná Komplexní onkologická centra.
Podívejte se na video o biologické léčbě, které vám vysvětlí tento způsob terapie.
Reference:
1. Nádory vaječníků a vejcovodů. Linkos.cz. Dostupné na: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/gynekologicke-nadory-c51-54-c56-57/nadory-vajecniku-a-vejcovodu/ (naposledy navštíveno 27. 4. 2020).
M-CZ-00000449