GENETICKÉ VYŠETŘENÍ – NGS
Co to je?
NGS (Next Generation Sequencing – sekvenování nové generace) nebo také MPS (masivně paralelní sekvenování) je vyšetření, které přináší nové možnosti a rozvoj v oblasti personalizované medicíny. Jedná se o molekulárně genetické vyšetření, které umožňuje vyšetřit na molekulární úrovni genetickou informaci uloženou v buňkách. Jeho cílem je odhalit tzv. targetabilní mutace, což jsou patologické změny na úrovni DNA, které slouží jako rizikové faktory, díky nimž lze lépe odhadnout prognózu onemocnění, nebo je možné na jejich základě indikovat podání cílené léčby.
Kde a kdy se provádí?
Jelikož se jedná o vysoce specializované a značně nákladné vyšetření, má svoje přísná omezení. Z důvodu jeho technické náročnosti je provádí pouze několik akreditovaných laboratoří v ČR (seznam na: Referenční laboratoře pro provádění výkonů prediktivní diagnostiky – VZP ČR), a to výhradně na základě indikace multidisciplinárního indikačního semináře komplexního onkologického centra. Vyšetření je možno indikovat pouze 2× ročně1 a pouze u vybraných diagnóz2, které byly stanoveny na základě jednání lékařských společností a pojišťoven. Jedná se o karcinom prsu, karcinom plic, kolorektální karcinom a další vzácné nádory, avšak ani v rámci těchto vybraných diagnóz se NGS neprovádí plošně u všech pacientů. Důvodem je, že v rámci diagnostiky a léčby těchto nádorů existuje spousta jiných běžně dostupných vyšetření a léčebných modalit, např. hormonální léčba u hormonálně pozitivního karcinomu prsu, anti-HER2 terapie u HER2 pozitivního karcinomu atd. NGS se tedy většinou provádí jako doplňující vyšetření u pacientů s omezenými možnostmi terapie (např. triple negativní karcinom prsu) nebo u pacientů, kde standardní terapie selhává.
Jak NGS probíhá?
NGS vyšetření se provádí z nádorové tkáně, která byla získána při biopsii či při operačním výkonu. Pokud tkáň již není k dispozici, je znehodnocena nebo se jedná o pacienta s pozdním relapsem onemocnění či nově zjištěnou generalizací, bývá za účelem NGS vyšetření provedena nová biopsie. NGS vyšetření trvá cca 10–14 dní (i když doba se může v různých laboratořích lišit). Výsledkem je obrovské množství dat, které je potřeba statisticky zpracovat, analyzovat a následně správně interpretovat. Proto jsou výsledky probírány v rámci tzv. molekulárního tumor boardu (MTB), což je multidisciplinární tým skládající se z klinických onkologů, patologů, molekulárních biologů, genetiků, farmakologů a bioinformatiků, kde jsou kromě výsledků diskutovány také možnosti terapie či klinický dopad na pacienta.
V rámci MTB může nastat několik modelových situací:
- NGS odhalí u pacienta targetabilní mutaci, na kterou existuje cílený lék, jenž je hrazen z veřejného zdravotního pojištění. V tomto případě může pacient dostat nový lék ihned.
- NGS odhalí mutaci, na kterou existuje cílený lék, jenž však není hrazen z veřejného pojištění. Pro získání léku v úhradě zdravotní pojišťovnou je nutné požádat zdravotní pojišťovnu o schválení výjimky a pacient následně může dostat lék po schválení žádosti, nebo si jej může hradit jako samoplátce.
- NGS neodhalí žádnou targetabilní mutaci, nebo na danou mutaci neexistuje lék.
Je důležité zmínit, že pouze u 30–50 % pacientů (napříč diagnózami) nalezneme v rámci NGS mutaci, pro kterou existuje cílená terapie, a pouze 10–20 % pacientů tuto léčbu opravdu dostane. Do budoucna lze předpokládat, že význam NGS vyšetření bude dále narůstat zejména s ohledem na pokroky v technologiích a bioinformatice a s ohledem na jeho přímé dopady na léčebné postupy. V budoucnu se NGS zřejmě stane jednou ze základních vyšetřovacích modalit. Nyní však slouží jako velice užitečná, avšak doplňková modalita pro vybranou skupinu pacientů.
Text byl připraven ve spolupráci s MUDr. Ľudmilou Křížovou z Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Dále by Vás mohlo zajímat
-
Reference
- https://www.patologie.info/standardy/64
- https://www.patologie.info/soubory/all/Priloha%20patologie%20rev2.pdf
M-CZ-00002976