O RAKOVINĚ PLIC
Rakovina plic, někdy se též užívají odborné pojmy jako bronchogenní karcinom, bronchiální karcinom nebo karcinom plic, je závažné onemocnění postihující mnoho Čechů a jejich rodin. Projevuje se jako nekontrolovatelné množení buněk v plicní tkáni.Jedná se o třetí nejčastější typ rakoviny (s výjimkou nemelanomových kožních rakovin) a hlavní příčinou úmrtí na rakovinu v ČR.
Podle českého národního onkologického registru (NOR) bylo nově diagnostikovaných pacientů s rakovinou plic v roce 2020 celkem 8 % z celkového objemu všech nově diagnostikovaných rakovin. V absolutních číslech je to tedy 6 162 nových pacientů (4 259 u mužů a 2 372 u žen). Ve stejném roce zemřelo na rakovinu plic v ČR 5 304 osob, což představuje 18,9% ze všech úmrtí na rakovinu.
Příznaky
Příznaky rakoviny plic se mohou projevovat různě a často být zaměňovány s jinými dýchacími problémy. Mezi nejběžnější příznaky patří chronický kašel, změna barvy nebo konzistence vykašlávaného hlenu, dušnost, bolest na hrudi, chrapot či ztráta hlasu nebo opakované infekce dýchacích cest. Průběh hlavně v počátečních stádiích může být také často asymptomatický, nebo jsou klinické příznaky nespecifické a nebo se projeví pozdě, a to až jako klinické příznaky metastáz. Podrobnější vysvětlení příznaků rakoviny plic naleznete ZDE.
Prevence
Prevence rakoviny plic je zásadní pro snížení rizika vzniku tohoto závažného onemocnění. Díky těmto tipům můžete pomoci snížit riziko výskytu rakoviny:
- Přestat kouřit: Kromě zlepšení celkového zdraví je přestat kouřit nejúčinnější způsob, jak snížit riziko rakoviny plic. Kouření je hlavním rizikovým faktorem pro vznik tohoto onemocnění. Zvažte účast v programu pro odvykání kouření nebo konzultujte svého lékaře o dostupných možnostech léčby. Více informací o odvykání kouření naleznete ZDE.
- Vyhýbat se pasivnímu kouření: Pasivní kouření, neboli vdechování kouře z cigaret, vaporizérů, elektronických cigaret nebo vodních dýmek, které kouří jiní lidé ve Vaší blízkosti, může také zvyšovat riziko rakoviny plic. Vyhněte se místům, kde se kouří.
- Zdravá životospráva: Dodržování zdravého životního stylu, včetně vyvážené stravy bohaté na ovoce a zeleninu, pravidelného cvičení a udržování zdravé tělesné hmotnosti, může snížit riziko rakoviny plic. Také omezení konzumace alkoholu má velký vliv na dobrý zdravotní stav se silnou imunitou.
- Snížení expozice karcinogenům: Určité látky, jako jsou azbest, radon, kadmium a benzen, mohou zvýšit riziko rakoviny plic.
Více o prevenci rakoviny plic se dozvíte v samostatné sekci ZDE.
Odkazy
Lung Cancer in the Czech Republic. Dostupné na https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1556086422019335 6.6.2023
O zhoubných nádorech průdušek a plic. Dostupné na https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/zhoubne-nadory-prudusek-plic-a-pohrudnice-c33-34/o-zhoubnych-nadorech-prudusek-a-plic/ 6.6.2023
M-CZ-00003325