Komu hrozí osteoporóza
Na vzniku a rozvoji osteoporózy se podílejí faktory, které ovlivnit nemůžeme. Stejně tak zde sehrávají svou roli i faktory, které ovlivnit lze. Skupina rizik není vzhledem k neustále probíhajícím výzkumům ještě uzavřena. Ale základní vlivy byly již uveřejněny Světovou zdravotnickou organizací.
Zvýšení riziko osteoporózy mají lidé, u nichž přichází v úvahu následující:
- zlomenina stehenní kosti v oblasti krčku u některého z rodičů
- zlomenina kosti před 50. rokem života; tato zlomenina musí vzniknout na podkladě křehkosti kostí, tedy s minimální působící silou
- ženské pohlaví, předčasná menopauza (tzv. přechod)
- poruchy menstruačního cyklu u žen
- snížená hladina mužského pohlavního hormonu (testosteronu) u mužů
- vyšší věk
- BMI menší než dvacet (BMI = Body Mass Index, tedy tělesná hmotnost dělená druhou mocninou výšky v metrech)
- kouření cigaret
- nadměrné a časté pití alkoholu, to znamená více než 14 g ethanolu/den; takové množství představuje 2,5 l piva denně, 2 a více sklenek vína denně, více než jeden "malý panák" denně
- užívání léků potlačujících záchvaty (antikonvulziva, antiepileptika)
- užívání kortikoidů (například prednison)
- revmatické poškození kloubů (revmatoidní artritida)
- cukrovka (diabetes mellitus)
- snížený přísun vitaminů C a K, nízká hladina vitaminu D
- jiná závažná onemocnění (například střevní zánětlivá onemocnění – ulcerózní kolitis či Crohnova nemoc, dále onemocnění svalových skupin)
- některé studie uvádějí jako velmi zásadní rizikový faktor nedostatečnou pohybovou aktivitu
Uvedené rizikové faktory se vzájemně kombinují a násobí, z tohoto důvodu nelze jednoznačně přesně stanovit, který z nich je stoprocentně nejhorší a který s sebou přináší nejmenší riziko.
Možná si kladete následující otázku: "Proč jsou ohroženy převážně ženy po menopauze?" U žen po přechodu (v postmenopauzálním období) dochází ke zvýšené křehkosti kostí proto, že je snížena hladina ženských pohlavních hormonů (estrogenů a progesteronu).
Jedním z faktorů, který přirozeným způsobem působí proti uvedeným rizikovým činitelům, je dostatečná pravidelná pohybová aktivita (nejvíce je doporučována turistika). Zvyšující se hustota kostní tkáně při fyzické činnosti se dá připodobnit zbytnění svalů při pravidelné zátěži. Na každou výstavbu je ovšem potřeba dostatek kvalitního stavebního materiálu, a ani v případě kostí tomu není jinak. Organismus by měl mít dostatečný přísun bílkovin, vápníku a vitaminů C, D a K.