Onemocnění sítnice
Onemocnění sítnice představuje významný zdravotní problém, který postihuje stále více pacientů. Počet pacientů s dvěma hlavními onemocněními vedoucími ke slepotě – vlhkou formou věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) a diabetickým makulárním edémem (DME) – celosvětově neustále poroste.1–4
Zjistěte víc o těchto diagnózách
Další užitečné informace
Rozhovory s lékaři o onemocnění sítnice
Provádím asi 100 operací očí týdně | Pavel Němec o svém životě a profesi očního lékaře
Kombinace složitosti, přesnosti, adaptability a práce s mozkem dělá z lidského oka jeden z nejúžasnějších a nejdůležitějších orgánů těla. Hned po mozku je také druhým nejsložitějším orgánem. Jaká byla cesta k očnímu lékařství v případě MUDr. Pavla Němce, prezidenta vitreoretinální společnosti? Co na tomto oboru oceňuje? A na co si musí při operacích oka dávat největší pozor? Odpovědi na tyto a další otázky si můžete poslechnout v rámci dalšího dílu MEDx Talks.
Miroslav Veith: Makulární degenerace je nejčastější příčina praktické slepoty ve starším věku
Dnes se v pořadu Moje medicína zaměříme na diagnostiku a léčbu pacientů s věkem podmíněnou makulární degenerací. Naším v hostem je zástupce přednosty oftalmologické kliniky FNKV, prim. MUDr. Miroslav Veith, Ph.D., MHA. Společně se zaměříme na otázky, které ovlivňují nejen zrakové schopnosti, ale i kvalitu života. Co znamená věkem podmíněná makulární degenerace a proč je tak rozšířená? Jak se projevuje a jak ji diagnostikujeme? Jak vypadá moderní léčba, a co mohou pacienti očekávat?
Rozhovory s pacienty o onemocnění sítnice
Nejhorší je, když ztrácíte něco, o čem máte povědomost | Rudolf Kaláb o makulární degeneraci
Když se Rudolf Kaláb po 3 dnech pracovních jednání a ježdění v autě vrátil domů, manželka si všimla, že něco není v pořádku. Během několika málo minut došlo ke zmrtvení poloviny obličeje. Byl mu diagnostikován zánět lícního nervu. Při posledním vyšetření zraku a po několikaměsíční rehabilitaci ale bylo zjištěno, že levým okem nezaostřuje. Lékařka následně diagnostikovala věkem podmíněnou makulární degeneraci (VPMD).
I bez zraku se dá žít. Je to život stejně hodnotný | Luboš Zajíc o svém životě s handicapem
Luboš Zajíc, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, je nevidomý od narození. Jak s tímto handicapem prožíval své dětství? Jak se mu podařilo vystudovat konzervatoř a právnickou fakultu? Co si představuje pod pojmem vidění? Jaký je rozdíl mezi lidmi, kteří jsou nevidomí od narození a těmi, kteří ztratili zrak v průběhu života?
Předpokládaný nárůst počtu pacientů s VPMD a DME1-5
Tato oční onemocnění mohou mít zásadní dopad na kvalitu života, produktivitu a samostatnost pacientů.
Lidé s onemocnění sítnice mohou ztrácet tyto schopnosti:5–8
Finanční náklady spojené se ztrátou nebo zhoršením zraku jsou také zjevné.
Pacienti ztrácejí schopnost pracovat, samostatnost, hledají pomoc při běžných denních činnostech a v domácnosti a vyžadují pomoc při cestování a mnohé další.9,10
Toto vše může být náročné nejen pro jejich blízké, ale i pro celou společnost.
Léčba degenerativních onemocnění sítnice
Léčba VPMD zažívá v posledních dvaceti letech velký rozvoj. Na počátku byla veškerá snaha zaměřena především na léčbu vlhké formy VPMD, která při přirozeném průběhu vede k praktické slepotě.
Kauzální terapie suché formy VPMD zatím nebyla nalezena. Cílem současného přístupu je zastavit rozvoj onemocnění a přechod ve vlhkou formu VPMD. Léčba suché formy VPMD se opírá o preventivní farmakoterapii, jako je podávání antioxidantů (vitamín E, vitamín C, beta-karoten, měď a zinek) a prevenci obezity a jiná preventivní opatření .
V terapie vlhké formy VPMD neustále přichází nové možnosti, jak změnit přirozený průběh onemocnění. V současnosti se jako nejúčinnější léčba vlhké formy VPMD jeví aplikace léků působících proti vaskulárnímu endotelovému růstovému faktoru (VEGF) přímo do prostoru sklivce formou nitrooční injekce - tzv. anti-VEGF terapie. Ve vybraných případech lze použít koagulaci laserem. S novými léčebnými možnostmi se daří zvrátit nepříznivou prognózu tohoto zrak ohrožujícího onemocnění a většině nemocných zachovat vidění či alespoň výrazně zbrzdit ztrátu zraku.
Limity léčby11,12,15
Anti VEGF léčba je účinná, ale vyžaduje pravidelné aplikace injekce do sklivce, v některých případech až jednou měsíčně, což může vést ke snížené ochotě pacientů se pravidelně a dlouhodobě léčit, a následně k možnému zhoršení efektů anti-VEGF léčby.11,12
Trvale optimální zrak vyžaduje neustálou léčbu13,17
Náš závazek
Naše dosavadní orientace na zlepšování je dokladem toho, že usilujeme o vývoj nových průlomových prostředků k zachování zraku.
Nabízíme vyhlídku na změnu
Oftalmologie je jednou z hlavních oblastí zájmu společnosti Roche. Náš zkušený tým pracuje na vývoji inovativních řešení, jejichž cílem je změnit standardy péče o pacienty, kteří jsou ohroženi ztrátou zraku. Spolupracujeme s vědci, lékaři a pacientskými organizacemi, abychom co nejlépe porozuměli potřebám pacientů. Hledáme řešení v podobě nových terapeutických možností, jako je genová terapie a personalizovaná medicína, a vyvíjíme nové technologie, které pomohou lépe detekovat a sledovat progresi onemocnění.
Reference
- Yau J, Rogers S, Kawasaki R, et al. Global Prevalence and Major Risk Factors of Diabetic Retinopathy. Diabetes Care. 2012;35:556–564.
- Ogurtsova K, da Rocha Fernandes JD, Huang Y, et al. IDF Diabetes Atlas: Global estimates for the prevalence of diabetes for 2015 and 2040. Elsevier. 2017;128: 40-50.
- Zhen Ling Teo, Yih-Chung Tham, Marco Yu et al. Global Prevalence of Diabetic Retinopathy and Projection of Burden through 2045: Sytematic Review and Meta-analysis. Ophthalmology. 2021 Nov;128(11):1580-1591. doi: 10.1016/j.ophtha.2021.04.027. Epub 2021 May 1.
- Connolly E, Rhatigan M, O’Halloran AM, et al. Prevalence of age-related macular degeneration associated genetic risk factors and 4-year progression data in the Irish population. Br J Ophthalmol. 2018;102:1691–1695.
- Wong WL, Su X, Li X et al. Global prevalence of age-related macular degeneration and disease burden projection for 2020 and 2040: a systematic review and meta-analysis. The Lancet Global Health. 2014; 2(2): e106-e116.
- Macon C, Carrier H, Janczewski A, et al. Effect of Automobile Travel Time Between Patients’ Homes and Ophthalmologists’ Offices on Screening for Diabetic Retinopathy. Telemed J E Health. 2018;24(1):11-20.
- Rose MA, Vukicevic M, Koklanis K, et al. Experiences and perceptions of patients undergoing treatment and quality of life impact of diabetic macular edema: a systematic review. Psychol Health Med. 2019;24(4):383-401.
- Elshout M, Webers CA, Van Der Reis MI, et al. Tracing the natural course of visual acuity and quality of life in neovascular age-related macular degeneration: A systematic review and quality of life study. BMC Ophthalmol. 2017;17(1):120.
- Xu K, Gupta V, Bae S, Sharma S. Metamorphopsia and vision-related quality of life among patients with age-related macular degeneration. Can J Ophthalmol. 2018;53(2):168-172.0
- Bian W, Wan J, Smith G, et al. Domains of health-related quality of life in age-related macular degeneration: a qualitative study in the Chinese cultural context. BMJ Open. 2018;8(4):e018756.
- Prem SM, Khadka J, Gilhotra JS, et al. Exploring the quality of life issues in people with retinal diseases: a qualitative study. J Patient Rep Outcomes. 2017;1(1):15.
- Dev MK, Paudel N, Joshi ND, et al. Impact of visual impairment on vision-specific quality of life among older adults living in nursing home. Curr Eye Res. 2014;39(3):232-8.
- Monés J, Singh RP, Bandello F, et al. Undertreatment of Neovascular Age-Related Macular Degeneration after 10 Years of Anti-Vascular Endothelial Growth Factor Therapy in the Real World: The Need for A Change of Mindset. Ophthalmologica. 2020;243(1):1-8.
- International Federation on Ageing. International Federation on Ageing. The high cost of low vision. 2013. Available from: https://ifa.ngo/wp-content/uploads/2013/02/The-High-Cost-of-Low-Vision-The-Evidence-on-Ageing-and-the-Loss-of-Sight.pdf [Accessed August 2024].
- Sivaprasad S and Oyetunde S. Impact of injection therapy on retinal patients with diabetic macular edema or retinal vein occlusion. Clin Ophthalmol. 2016;10:939-46.
- Habib AE, Abdel-Kader AA, Eissa IM, Ahmed Awadein. Adherence to Intravitreal Anti-Vascular Endothelial Growth Factor (Anti-VEGF) Drugs in Diabetic Macular Edema in an Egyptian Population: A Health Belief Model. Curr Eye Res. 2019;44(3):303-310.
- Peden MC, Suñer IJ, Hammer ME, Grizzard WS. Long-term outcomes in eyes receiving fixed-interval dosing of anti-vascular endothelial growth factor agents for wet age-related macular degeneration. Ophthalmology. 2015;122(4):803-8.
M-CZ-00004078