Riziko obezity u hemofiliků – prevencí je správné stravování a pohyb, pomáhá i moderní léčba
Hemofilie je nevyléčitelné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Část pacientů se nejen vinou zhoršené mobility může potýkat s nadváhou či obezitou. Kam se mohou v takovém případě obrátit o pomoc a jak lze tento problém účinně řešit? V podcastu z cyklu Tohle můžeš aneb jak hacknout hemofilii o tom hovořil obezitolog a tělovýchovný lékař prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z 1. LF a VFN v Praze.
Hemofilii lze dnes díky moderním možnostem léčby udržet poměrně dobře pod kontrolou. Díky tomu se současní mladí lidé s hemofilií téměř v ničem neodlišují od běžné populace a již od dětství mohou díky brzkému zaléčení prožívat kvalitní život. Dosažení optimálního zdravotního stavu pomáhají i různé podpůrné metody, jako je rehabilitace, cvičení a v neposlední řadě i vhodné stravování.
Chuť, nebo hlad?
Hemofilici, kterým je nyní kolem šedesáti let, neměli dnešní léčebné možnosti. Do ambulancí hematologů tak nyní přicházejí s omezenou hybností způsobenou dlouhodobým opakovaným krvácením do kloubů nebo svalů, a tím pádem většinou s pár nebo i desítkami kilogramů navíc. Řešení může být občas složitější. Prof. Matoulek v té souvislosti připomíná, že ke stravovacím doporučením pro obézní jedince patří nejen zásady redukční diety, ale důležité je samozřejmě i navýšení pohybu. V případě hemofiliků pochopitelně tak, jak to dovolí jejich pohybový aparát. Příjem a výdej energie by měly zůstat v rovnováze, aby člověk nepřibíral, problém ale je, že každý má metabolismus trošku jiný. Někteří pacienti se tak dokážou dietě přizpůsobit a adaptovat se na nižší příjem, jiní ne. Jídlo každého člověka totiž ovlivňují dva zásadní faktory – chuť a hlad. A to jsou zcela rozdílné pojmy.
Potíž s omezením hybnosti
Hemofilii způsobuje nedostatek či úplná absence srážecích faktorů v krvi. Metabolismus nijak ovlivněný není, a proto se při řešení nadměrné váhy u hemofiliků postupuje stejně jako u lidí bez hemofilie. Cílí se tak v první řadě na správné složení jídelníčku. Chybět by v něm neměly žádné složky, hlavně pak kvalitní proteiny. Hemofilici potřebují budovat a posilovat svalstvo i kvůli tomu, aby v případě potřeby měli pomocné svaly nahrazující ty, které třeba kvůli postiženým kloubům nefungují správně nebo vůbec.
Krok za krokem
V případě řešení obezity (nejen) u starších hemofiliků s postiženými klouby nesmí léčba předbíhat diagnostiku. Začíná se tak monitoringem stravy pacienta, zjištěním současných pohybových aktivit a teprve pak tím, zda příjem potravy ovlivňuje hlad, což je vlastně objemový parametr, anebo chuť. Po analýze stravy se ukáže, jestli je potřeba spíš psycholog (protože chutě se ovlivňují částečně psychologicky), nebo nutriční terapeut a samozřejmě k tomu potenciálně fyzioterapeut. Dnes již také existují efektivní léky na hubnutí. Jsou v podstatě tři mechanismy, na kterých jsou tyto léčivé přípravky založené. Ty historicky nejstarší blokují ve střevech enzym, který umožňuje vstřebávání tuků, takže třetinu tuků nepustí do těla. Nepůsobí nikde jinde než ve střevě, a tudíž mají minimum nežádoucích účinků. O něco modernější lék obsahuje dvě látky, po kterých se hubne, a třetí přípravek nahrazuje látku, která se vylučuje z trávicího traktu po jídle, takže vede k většímu pocitu nasycení. Léky bohužel nehradí zdravotní pojišťovny.
Mladí hemofilici sportují bez obav
O svoji hmotnost musí pečovat i mladí hemofilici. Podle prof. Matoulka dnes již neexistují důvody, proč by se měli ve svých pohybových aktivitách příliš omezovat. Jakožto specialista a odborník na tělovýchovnou medicínu upřesňuje: „Opatrnější by tito pacienti měli být samozřejmě na klouby, takže kontaktním, například bojovým sportům a podobně by se měli vyhnout. Vhodná je třeba jízda na kole. Obecně bych všem hemofilikům, kteří chtějí začít hubnout nebo se prostě jen hýbat, doporučil začít klidně chůzí.“ A dodává, že zvláště u dětí je pohyb důležitý – to ale často znamená být v kolektivu, z čehož mají někteří rodiče stále strach. Pokud je ovšem dodržována přiměřená opatrnost, benefity převládají nad riziky. Poradit s pohybem malých hemofiliků mohou právě i tělovýchovní lékaři.
Pro větší úspěch
S redukcí váhy v dnešní době pomáhají hemofilikům také aplikace. Podle prof. Matoulka je pacient ve svých snahách úspěšnější, pokud začne svá data zaznamenávat. Navíc pak s těmi daty může jít k odborníkovi, třeba nutričnímu terapeutovi, na konzultaci. K dispozici je pochopitelně i vhodná literatura.
Prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
Prof. Martin Matoulek působí jako vedoucí Obezitologického centra a předseda České společnosti tělovýchovného lékařství. Mimo jiné také přichází do styku s lidmi s hemofilií.
Pro další informace si poslechněte si rozhovor s prof. MUDr. Matoulkem
Rozhovor si můžete poslechnout také jako podcast ve svém telefonu v těchto aplikacích
Navštivte také
M-CZ-00003771