Nic není nemožné. S hemofilií až na stupně vítězů
„To nemůžeš,“ slýchají často malí hemofilici, když je řeč o sportu nebo dalších aktivitách, při kterých hrozí úraz spojený s krvácením. Profesionální cyklista a hemofilik Alex Dowsett ale vzkazuje: „Je pár aktivit, které není rozumné s hemofilií podnikat, ale současně existuje spousta dalších, kterým se věnovat můžeš. A na ty se zaměř.“ Svým vlastním příběhem inspiruje ostatní, aby se navzdory své nemoci, spojené s poruchou srážlivosti krve, začali věnovat pohybu. Sport nemusí být pro hemofiliky tabu. Ale jaký vybrat? Jak si pohyb užít bezpečně? A jaké jsou zkušenosti hematologů?
První hemofilik na olympiádě...?!
Britskému cyklistovi Alexi Dowsettovi lékaři diagnostikovali hemofilii v 18 měsících. Protože v dětství nesměl hrát fotbal, začal jezdit na kole. Později dokázal zabodovat v prestižním cyklistické závodě Giro d’Italia i v dalších profesionálních soutěžích. Pokud se mu podaří zúčastnit LOH v Tokiu, stane se prvním sportovcem s hemofilií, který bude bojovat o olympijský úspěch mimo paralympiádu. Dowsett je současně zakladatelem charitativní organizace Little Bleeders. Ta se snaží zvyšovat povědomí o poruchách krvácení a motivuje malé hemofiliky ke sportu.
Dalšími osobnostmi, které nenechaly hemofilii, aby jim překazila jejich sportovní sny, jsou například plavec a paralympionik Jack Bridge, baseballista Jesse Schrader nebo golfista Perry Parker.
Sport hemofilikům pomáhá zlepšit kondici i najít partu
Hematologové potvrzují, že ačkoliv v minulosti byli hemofilici od sportování odrazováni, dnes převládá názor, že jim fyzická aktivita přináší řadu benefitů. Pravidelný pohyb zlepšuje jejich fyzickou i psychickou kondici, podporuje flexibilitu, zlepšuje koordinaci pohybů, obratnost, sílu a vytrvalost, což vede ke snížení rizika krvácení. A v neposlední řadě hlavně dětem a dospívajícím usnadní začlenění do party vrstevníků. Dospělým zase pomůže udržet přiměřenou hmotnost a snížit riziko hypertenze, srdečních a dalších civilizačních chorob. Vítězem je proto každý hemofilik, který se sportu věnuje s radostí a nasazením, výkony nejsou to nejpodstatnější.
Sportujte – s mírou, dobrým trenérem a chrániči
Profesionální sport ale často bývá extrémem i pro zcela zdravé osoby. „My všichni kolem hemofilie se snažíme, aby naši pacienti mohli žít normální život a vrcholový sport má k normálnímu životu daleko. Takže za mě sportovat rozhodně ano, klidně i závodně, ale hlavně pro svůj dobrý pocit, endorfiny a partu kamarádů. Neplánovat, že se budu sportem živit,“ říká MUDr. Radomíra Hrdličková z Hemofilického centra komplexní péče při FN Ostrava. Příběhy úspěšných sportovců s hemofilií však mohou ostatní povzbudit, aby se nebáli začít. Důležité přitom je dodržovat základní pravidla. „Sportování bez předchozího rozcvičení a rozehřátí svalů je nejčastějším zdrojem sportovních úrazů, stejně jako akutního hemofilického krvácení. A u hemofiliků je také nutné, více než u jiných sportovců, dbát na správnou techniku pohybu a snížit tak riziko krvácení z úrazu či přetížení. Zde vidím velkou roli trenéra a fyzioterapeuta,“ dodává hematoložka a doporučuje také nezapomínat na chrániče a správné seřízení sportovního vybavení.
Základem úspěchu vybrat si vhodný sport
Výběr správného sportu je přitom vysoce individuální záležitostí. Podle MUDr. Hrdličkové záleží nejen na vrozených fyzických dispozicích jedince, ale také na jeho stavu muskuloskeletálního systému, tedy zda má sportovec problémové klouby nebo jiné poškození pohybového aparátu způsobené hemofilií. A rozhoduje také tíže hemofilie. Obvykle jsou doporučovány sporty jako plavání, cyklistika, stolní tenis či turistika. Naopak příliš vhodné nejsou tzv. kontaktní sporty a sporty s vysokým rizikem úrazu například hokej, fotbal, ragby, box nebo zápas. Sportovní aktivitě hemofiliků je třeba přizpůsobit i léčbu, o její konkrétní podobě se však každý musí individuálně poradit se svým ošetřujícím hematologem.
Za sportem i díky pacientským organizacím
Jak uvádí zástupci českých pacientských organizacích, v České republice je hned několik sportovců mezi hemofiliky. Sice nedělají sport na profesionální úrovni, ale daří se jim dosáhnout kvalitních výkonů například v plavání, ve stolním tenisu, v badmintonu, v rybářských závodech či ve velmi oblíbených kolektivních sportech florbale i fotbale.
Pacientské organizace samy dávají hemofilikům možnost si vyzkoušet různé druhy sportů, samozřejmě dle aktuálního zdravotního stavu každého a s případnou úpravou profylaktické léčby. Rekondiční a edukační pobyty Českého svazu hemofiliků nabídly v předchozích letech členům zahrát si například florbal, věnovat se józe, cvičení na velkých míčích, cyklistice a v zimě i běžkám. Řada hemofiliků si vyzkoušela i snowbike. Hemojunior nabízí například sjezdové lyžování nebo lezení na lezeckou stěnu. Mnoho hemofiliků se pod vedením sestřičky Veroniky Čepelákové účastnilo i sjíždění řeky na lodích, což je také oblíbená sportovní aktivita určená široké veřejnosti.
Navštivte také
M-CZ-00002033