Nenech to náhodě! Rakovina děložního čípku není vidět, dokáže ale všechno zničit!
Smutnou realitou České republiky je bohužel fakt, že značná část ženské populace nechodí na gynekologické preventivní prohlídky. Týká se to zejména žen starších 50 let, u kterých klesá frekvence návštěvnosti až na 30 %.
Je nutné apelovat na české ženy, aby pravidelně docházely na gynekologické kontroly. Díky pravidelné gynekologické péči, případně využití moderních testů si mohou zachránit vlastní život.
prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., Onkogynekologické centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze
Co je rakovina děložního čípku?
Rakovina děložního čípku (hrdla) vzniká dlouhodobým působením lidského papilomaviru (human papillomavirus, zkráceně HPV), který je příčinou až 99 % případů nemoci.1
K nákaze HPV dochází převážně pohlavním stykem kdykoli během sexuálně aktivního života. I když naprostá většina žen virus během dvou let eliminuje z těla díky vlastním obranným mechanismům, nelze nákazu HPV podceňovat. Pokud virus v organismu přetrvává, mohou vzniknout na děložním čípku prekancerózní změny, které mohou přejít až v rakovinu děložního čípku.
Rakovina děložního čípku v číslech
- Každý rok je na celém světě diagnostikováno s rakovinou děložního čípku půl milionu žen.2
- V Česku tuto diagnózu od svého lékaře slyší 850-900 žen ročně a téměř 40 % z nich na ni zcela zbytečně zemře.3
- S infekcí HPV se setká až 80 % populace (ženy i muži).4
Co je virus HPV neboli human papilomavirus?
- Tento virus zahrnuje cca 150 geneticky odlišných variant, tzv. genotypů, z nichž 14 má vysoký rakovinotvorný potenciál (označují se jako vysoce rizikové genotypy HPV).3
- Genotypy HPV označované jako HPV16 a HPV18 patří k nejvíce rizikovým.3
- Nákaza virem HPV se nedá léčit, ale včasným odhalením následků působení HPV a vhodnou léčbou se nebezpečí onemocnění může téměř ze 100% odvrátit. Je však důležité, aby se působení viru zachytilo včas.
Prevence rakoviny děložního čípku
- Očkování výrazně snižuje riziko vzniku, ale vakcíny neochrání proti všem rizikovým typům HPV a jsou vhodné především pro ženy a muže (dívky a chlapce), kteří ještě nezahájili sexuální život.
- Kondom výrazně zvyšuje ochranu proti nákaze HPV a pohlavním nemocem, není však absolutně spolehlivou ochranou.5
- Rakovině děložního čípku je možné předejít uvědomělým chováním a přístupem sama k sobě a především pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa.
Vyšetření děložního čípku
Všem ženám v ČR zdravotní pojišťovny jednou ročně hradí gynekologickou prohlídku a cytologický stěr, který má prokázat přítomnost abnormálních (změněných) buněk na děložním čípku. V případě abnormálního výsledku lékař provede odběr na vyšetření HPV. Mezinárodní studie prokázaly, že cytologický test sám o sobě není vysoce spolehlivý a až 1/3 žen může mít tzv. normální cytologii, přestože u nich již probíhají rakovinné změny.6 Spolehlivější metodou vyhledávání rizika možného onemocnění rakovinou (screening) je testování pomocí testu HPV DNA, který upozorní na riziko možného onemocnění ještě dříve, než se objeví změny na buňkách děložního čípku.7
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by proto měla být každá žena na přítomnost tohoto viru testována minimálně ve věku 35 a 45 let, tedy v období, kdy lze očekávat vysoký záchyt závažných prekanceróz (tzn. buněčných nebo tkáňových změn, které ještě nemají charakter zhoubného nádoru, z nich se ale v kratším či delším období může vyvinout rakovina děložního čípku).8
Proč při preventivní prohlídce požádat o HPV DNA test?
- HPV DNA test v České republice je součástí pravidelné kontroly rakoviny děložního čípku pro ženy ve věku 35 a 45 let a je indikován u těchto žen jako součást screeningu rakoviny děložního čípku spolu s cytologickým vyšetřením.
Od 1.1. 2024 se úhrada nově týká i žen ve věku 55 let. Pokud je vám tedy 35, 45 nebo 55 let, hradí vám test HPV DNA zdravotní pojišťovna. V ostatních případech lékaři ženám doporučují, aby si jej zaplatily samy jako nadstandardní výkon.12 - Vzorek pro HPV DNA test vám může odebrat nejen váš gynekolog, ale můžete si jej odebrat i sama. U některých praktických lékařů si můžete vyžádat samoodběrovou soupravu pro HPV DNA testování a provést si odběr vzorku sama bez případného ostychu. Samoodběr je jednoduchý, bezbolestný, soukromý a stejně efektivní, jako odběr u gynekologa.
Screeningový HPV DNA test hradí ženám ve věku 35, 45 a 55 let pojišťovna
HPV DNA test je v České republice povinnou součástí rutinního screeningu karcinomu děložního hrdla a je indikován jako součást screeningové kontroly spolu s cytologickým vyšetřením všem ženám ve věku 35, 45 a 55 let, i když měly předchozí nález cytologie negativní. Pokud je vám tedy 35, 45 nebo 55 let, hradí vám test HPV DNA zdravotní pojišťovna. V ostatních případech lékaři ženám doporučují, aby si jej zaplatily samy jako nadstandardní výkon.
Vzorek pro HPV DNA test vám může odebrat nejen váš gynekolog, ale můžete si jej odebrat i sama. U některých praktických lékařů si můžete vyžádat samoodběrovou soupravu pro HPV DNA test a provést si odběr vzorku sama bez případného ostychu. Samoodběr je jednoduchý, bezbolestný, soukromý a stejně efektivní, jako odběr u gynekologa.
U žen mezi 40. a 50. rokem života je podle epidemiologických studií včetně české klinické studie Libuše zaznamenáván významný nárůst nových infekcí HPV v souvislosti se změnami v sexuálním a partnerském životě. Část žen se infikuje HPV i po 45. roce života (např. ve studii Libuše byl průměrný věk ženy s novou infekcí 47 let), a je tak vystavena riziku rozvoje rakoviny děložního čípku v budoucnosti.
Značná část žen ve vyšším věku nedochází na pravidelné gynekologické kontroly a neabsolvuje tak pravidelné odběry cytologického stěru. V důsledku toho je prakticky nemožné zjistit předrakovinová stadia onemocnění. Pacientky proto přicházejí k lékaři obvykle až v situaci, kdy mají obtíže spojené s pokročilým rakovinovým nádorem děložního čípku. HPV DNA test má ale kromě vysoké citlivosti pro záchyt předrakovinových změn na děložním čípku význam i pro svou mimořádnou negativní predikci (tedy předpověď, že v budoucnosti u ženy nedojde k rozvoji rakoviny). V případě, že je totiž pacientka testována jako negativní, je minimálně na dalších 3-5 let riziko vzniku zhoubného nádoru děložního čípku mizivé.
U žen ve věkové kategorii 55+ je již zaznamenávána nízká frekvence nových HPV infekcí a při negativitě HPV DNA testu tak může být informace o absenci rizika rakoviny pro většinu žen dokonce trvalá.”
prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., Onkogynekologické centrum ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze
Co se stane, pokud vám diagnostikují rakovinu děložního čípku?
- Lékaři provedou sérii vyšetření, která určí rozsah onemocnění.
- Léčba se odvíjí od stadia a rozsahu, ve kterém je nádor diagnostikován.
- Základem je chirurgická léčba, u komplikovanějších nádorů je zapotřebí ozařování a chemoterapie.
- Novou možností léčby je biologická neboli cílená léčba.
Jaký je další postup, pokud vyjde HPV DNA test pozitivní?
Nelekejte se. Pozitivní test znamená pouze, že máte v těle infekci HPV, nikoliv že máte nebo budete mít rakovinu. Váš lékař vám doporučí další postup.
Riziko pro vznik rakoviny děložního čípku záleží na konkrétním typu vysoce rizikového HPV, který je odhalen v odebraném vzorku. Za nejrizikovější jsou považovány typy HPV16 a HPV18, které způsobují až 70 % případů rakoviny děložního čípku, zbylých 30 % pak způsobují jiné vysoce rizikové HPV.13
- HPV DNA test pozitivní na HPV16 představuje riziko pro vznik rakoviny děložního čípku u 1 ze 4 žen.13
- HPV DNA test pozitivní na HPV18 představuje riziko pro vznik rakoviny děložního čípku u 1 z 8 žen.13
- HPV DNA test pozitivní na jiné vysoce rizikové typy HPV představuje riziko pro vznik rakoviny děložního čípku u 1 z 19 žen.13
Pokud vám HPV DNA test vyšel pozitivní na HPV16 nebo HPV18 mělo by být provedeno vyšetření děložního čípku dalším specialistou, tzv. expertním kolposkopistou.14
Pokud jste pozitivní na jiný z vysoce rizikových HPV (tzn. jiný typ než HPV16 a HPV18), váš gynekolog by měl provést imunocytochemický test p16/Ki-67.14
Imunocytochemický test p16/Ki-67
Pokud vyjde pozitivní HPV DNA test na jiný z vysoce rizikových typů HPV, imunocytochemický test p16/Ki-67 může pomoci vašemu gynekologovi rozhodnout se o dalším postupu.
Tento vysoce citlivý test dokáže odhalit předrakovinné změny uvnitř buněk a pomůže vašemu gynekologovi zařadit vás buď mezi pacientky bez rizika nebo s možným rizikem rakoviny děložního čípku.10-14
Pro vás to znamená mít větší jistotu ohledně vašeho zdraví, např. zbytečně nepodstupovat zákroky, které by u vás nebyly nutné, nebo naopak podstoupit další cílená vyšetření.
Imunocytochemický test p16/Ki-67 je speciální laboratorní metoda využívající protilátky k ověření, zda se uvnitř buněk (odebraných pomocí cytologického stěru) nacházejí dva specifické proteiny (bílkoviny).11
První protein (p16) je přítomen, pokud se buňky dále nemnoží.
Druhý protein (Ki-67) je naopak přítomen při zvýšeném růstu buněk.
Současná přítomnost obou těchto proteinů v jedné buňce není normální a může značit předrakovinové změny uvnitř buněk. Imunocytochemický test p16/Ki-67 tak pomáhá odhalit předrakovinové změny na děložním čípku.11
Vzorek pro tento test se odebírá stejným způsobem jako při cytologii (tzn. jedná se o stěr z děložního čípku).
Výsledky imunocytochemického testu p16/Ki-6711
- Negativní výsledek
Negativita testu znamená, že HPV infekce s vysokou pravděpodobností nevyvolává předrakovinné změny v buňkách a infekce může sama odeznít.
- Pozitivní výsledek
Pozitivita testu značí přítomnost podezřelých změn uvnitř buněk, které mohou vést k rakovině děložního čípku.12,13 Gynekolog vám doporučí další žádoucí vyšetření, nejčastěji expertní kolposkopii.
Imunocytochemický test p16/Ki-67 i HPV DNA test si můžete vyžádat u svého gynekologa jako samoplátkyně.
Vaše zdraví máte ve svých rukou. Stáhněte si níže uvedenou brožuru.
- Jak vzniká rakovina děložního čípku?
- Co je HPV?
- K čemu se používá cytologie, HPV DNA test a imunocytochemický test p16/Ki-67?
- Jaké testy hradí zdravotní pojišťovna?
- Jaké jsou možnosti prevence? Víte, že existuje test, který včas odhalí riziko vzniku rakoviny děložního čípku?
Pro odpovědi na uvedené otázky a pro více informací čtěte brožuru “Rakovina děložního čípku si nevybírá. Vaše zdraví máte ve svých rukou.”, kterou si níže můžete stáhnout nebo prolistovat.
Reference:
- Saslow D et al, American Cancer Society, American Society for Colposcopy and Cervical Pathology, and American Society for Clinical Pathology Screening Guidelines for the Prevention and Early Detection of Cervical Cancer, CA Cancer J Clin 2012;62:147-172.
- Dušek L et al.Epidemiologie zhoubných nádorů v ČR 2020. www.svod.cz
- Zhoubné nádory děložního hrdla (čípku). Linkos.cz. https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/gynekologicke-nadory-c51-54-c56-57/zhoubne-nadory-delozniho-hrdla-cipku/ (naposledy navštíveno 12. 05. 2023).
- Leda Gattoc et al, Human Papillomavirus Vaccination Current Indications and Future Directions, Obstet Gynecol Clin N Am 2013;40:177–197.
- HPV a muži. HPV college (dostupné na: https://www.hpv-college.cz/hpv-a-muzi) (naposledy navštíveno 12. 05. 2023).
- Leyden Wendy A et al, Cervical Cancer in Women With Comprehensive Health Care Access: Attributable Factors in the Screening Process, J Natl Cancer Inst 2005;97:675 - 83.
- Kyrgiou M, Arbyn M, et al. Cervical screening: ESGO-EFC position paper of the European Society of Gynaecologic Oncology (ESGO) and the European Federation of Colposcopy (EFC). Br J Cancer. 2020;123:510-7.
- The World Health Assembly adopts a global strategy to accelerate cervical cancer elimination. Dostupné na: https://www.who.int/news/item/19-08-2020-world-health-assembly-adopts-global-strategy-to-accelerate-cervical-cancer-elimination
- Wright T et al. Primary cervical cancer screening with human papillomavirus: end of study results from the ATHENA study using HPV as the first-line screening test Gynecol Oncol. 2015
- WHO. Guidelines for screening and treatment of cervical pre-cancer lesions for cervical cancer prevention. https://www.who.int. 2023
- Gage JC et al. Reassurance against future risk of precancer and cancer conferred by a negative human papillomavirus test. J Natl Cancer Inst. 2014
- Seznam zdravotních výkonů Ministerstva zdravotnictví České republiky. Dostupné na: https://szv.mzcr.cz/Vykon/Detail/95202
- Wright T et al. Primary cervical cancer screening with human papillomavirus: end of study results from the ATHENA study using HPV as the first-line screening test. Gynecol Oncol. 2015;136:189-197.
- Doporučené postupy ČGPS ČLS JEP: Doporučení pro implementaci HPV DNA testu do screeningu karcinomu děložního hrdla v České republice; Sbírka doporučených postupů č. 2/2021
- Wright T et al. Triaging HPV-positive women with p16/Ki-67 dual-stained cytology: Results from a sub-study nested into the ATHENA trial. Gynecol Oncol. 2017;144: 51-56.
- Metodický list CINtec® PLUS Cytology Kit (CE/IVD) 2021-07,REF 9531.
- Bergeron CH, et al. FNA, core biopsy, or both for the diagnosis of lung carcinoma: Obtaining sufficient tissue for a specific diagnosis and molecular testing. Cancer Cytopathol. 2015;123.
- Wright TC Jr, et al. Clinical validation of p16/Ki-67 dual-stained cytology triage of HPV-positive women: Results from the IMPACT trial Int J Cancer. 2022;144:51-54.
- Dostálek L, Sláma J. Management HPV pozitivních pacientek. Actual Gyn. 2023;15: 4-8.
MC-CZ-01601
Iniciativa Nenech to náhodě! vznikla s podporou společnosti Roche, lídrem v oblasti onkologického výzkumu. Společně s ní se zapojily také HPV College a laboratoře, ve kterých se HPV DNA vyšetřuje, a neziskové organizace OnkounieNadační fond Hippokrates.
Partnerem iniciativy je pacientská organizace VERONICA, která sdružuje pacientky s karcinomem endométria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a pacientky s genetickou mutací BRCA.