Jak uspořádat veřejnou sbírku ve prospěch pacienta a dodržet všechna legislativní úskalí? Právní aspekty pořádání veřejných sbírek, včetně důležitých pravidel a předpisů, které je třeba dodržet
Téměř každého, kdo pracuje v takzvaných pomáhajících profesích napadne, jak by mohl pomáhat ještě více. A jedna z prvních věcí, která často napadne je, uspořádat nějakou sbírku, dobročinnou akci, koncert. Jak uspořádat veřejnou sbírku a jaká nejdůležitější pravidla dodržet?
Pořádání charitativních akcí má svá pravidla. Upravuje je zákon o veřejných sbírkách.
Veřejnou sbírku upravuje zákon o veřejných sbírkách. Aby se jednalo o veřejnou sbírku, musí být finanční prostředky:
- shromažďovány pro veřejně prospěšný účel, který musíte předem stanovit
- od předem neurčeného okruhu přispěvatelů.
Veřejně prospěšný účel je zpravidla humanitární nebo charitativní povahy. Sbírku můžete uspořádat například:
- k rozvoji vzdělání, tělovýchovy nebo sportu
- za účelem zajištění ochrany kulturních památek, tradic či životního prostředí
- v souvislosti s neočekávanou událostí, například s živelní pohromou, válečným konfliktem nebo individuální nešťastnou událostí.
Pokud byste pořádali sbírku, se kterou byste se obraceli pouze na uzavřený okruh osob (například rodinu, své známé a konkrétní spolupracovníky), o veřejnou sbírku by se nejednalo.
Kdo může veřejnou sbírku uspořádat?
Veřejnou sbírku může uspořádat:
- obec
- kraj
- městská část Prahy
- právnická osoba, která má na území České republiky sídlo (např. spolek, nadace, nadační fond, ústav, ale také obecní úřad, škola, nemocnice, poliklinika nebo komerční firma).
Všechny tyto subjekty můžeme pro účely manuálu označit jako pořadatele veřejné sbírky. Fyzická osoba veřejnou sbírku uspořádat nemůže.
Pokud chcete veřejnou sbírku uspořádat jako právnická osoba (např. spolek), ověřte, že je sama právnická osoba a také fyzická osoba, která za právnickou jedná, bezúhonná.
Jestli tedy chcete dobročinnou akci uspořádat, ze všeho nejdřív sežeňte (nebo založte!) organizaci, která ji zaštítí. Může jít o místní neziskovku, ústav, nadaci, příspěvkovou organizaci nebo třeba nemocnici, ve které pracujete. Využít můžete organizací, které mají s veřejnými sbírkami na různé účely zkušenosti. Těmi jsou například DONIO či Konto Bariéry.
Jaké jsou sankce v případě nedodržení povinností
- Při nedodržení povinností, které jsou ustanoveny v zákoně č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách, může Krajský úřad jak právnické osobě, která sbírku konala, tak osobě, v jejíž prospěch byla sbírka pořádána udělit sankci až do výše 500 000,- Kč.
- Pokud se někdo obohatí o více než 10 000,- Kč při falešné veřejné sbírce, dopouští se trestného činu podvodu, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.
- V případě, že máte podezření na pořádání podvodné sbírky, nebojte se zavolat na linku tísňového volání Policie České republiky 158.
Bližší informace o pravidlech pořádání veřejných sbírek jsou dostupné na webu Ministerstva vnitra ČR.
Sbírka může probíhat mnoha způsoby:
- shromažďováním peněz na předem vyhlášeném zvláštním bankovním účtu
- sběracími listinami (jde o seznam přispěvatelů s uvedením jejich jména, výše příspěvku a podpisem)
- pokladničkami
- prodejem věcí, kde je příspěvek zahrnutý v ceně – to je případ dobročinného bazaru
- prodejem vstupenek na kulturní, sportovní nebo jiné veřejné akce pořádané za účelem získání příspěvku, kde je příspěvek zahrnutý v ceně vstupenek – například benefiční koncert
- dárcovskými textovými zprávami (DMS)
- složením hotovosti do pokladny zřízené právnickou osobou
Případně můžete peníze na dobrou věc vybrat i jinak. Jiný způsob sbírání peněz vám ale bude muset odsouhlasit krajský úřad – zajímat ho bude hlavně transparentnost získávání příspěvku a zabezpečení jeho využití.
Seznam aktuálně pořádaných veřejných sbírek je k dispozici na webu Ministerstva vnitra ČR.
Za veřejnou sbírku se naopak nepovažuje sbírka konaná politickou stranou či hnutím, spolkem nebo odborovou organizací, která se pořádá mezi členy s cílem dosažení prostředků k plnění úkolů. Stejně tak nelze za veřejnou pokládat sbírku církve nebo náboženské společnosti pořádanou k církevním nebo náboženským účelům, a pokud se koná v kostelích, modlitebnách a jiných místech určených k provádění náboženských úkonů, bohoslužeb a obřadů.
Žádost o povolení. Krok za krokem
Než na konkrétní sbírku dojde, je potřeba vyřídit papírování: svůj záměr musíte oznámit krajskému úřadu. Oznámení se podává písemně, na úřad, v jehož obvodu má daná právnická osoba sídlo, minimálně třicet dní před začátkem sbírky. Obsahovat musí několik náležitostí:
- Název, sídlo a IČO právnické osoby, která konání veřejné sbírky oznamuje; jména, příjmení, data narození a místa trvalého pobytu osob, které jsou statutárními orgány právnické osoby.
- Jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu fyzické osoby, která je oprávněná ve věci sbírky jednat jménem právnické osoby.
- Doklad o bezúhonnosti výše uvedené fyzické osoby obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů a vydaný státem, ve kterém se fyzická osoba v posledních třech letech zdržovala nepřetržitě déle než tři měsíce. Doklad nesmí být starší 90 dnů. Pokud příslušný stát takový doklad nevydává, postačí čestné prohlášení.
- Účel sbírky, způsob provádění sbírky a území, na kterém bude sbírka probíhat.
- Datum zahájení a ukončení sbírky, případně informaci, že se sbírka bude konat po dobu neurčitou.
- Den v roce, ke kterému zpracujete roční průběžné vyúčtování – pokud se sbírka koná na dobu neurčitou nebo po dobu určitou delší než jeden rok. Tento den nejde po zveřejnění osvědčení změnit.
- Den v roce, ke kterému zpracujete první roční průběžné vyúčtování, není-li tento den shodný se dnem, ke kterému zpracujete roční průběžné vyúčtování. První průběžné vyúčtování můžete zpracovat za dobu delší než kalendářní rok, nejdéle ale do 18 měsíců ode dne zahájení sbírky.
Jaké další náležitosti oznámení musí mít, záleží na způsobu konání sbírky:
- Shromážděním příspěvku na předem vyhlášeném bankovním účtu – uveďte název a adresu banky nebo její pobočky (případně pobočky zahraniční banky), u které je zřízený bankovní účet pro shromažďování peněz a také číslo tohoto účtu.
- Do pokladniček – uveďte podmínky pro otevření a zjištění obsahu pokladniček.
- Prodej předmětů – určete, jaká část z ceny předmětu půjde na dobročinné účely.
- Prodej vstupenek – určete, jaká část z ceny vstupenek půjde na dobročinné účely.
- Pronájem telefonní linky – uveďte číslo pronajaté telefonní linky určené k získávání příspěvků.
Mgr. Hana Potměšilová
M-CZ-00003995