PÉČE O JIZVU
Jizva je přirozenou součástí procesu hojení tkáně. Jizva nemá stejné vlastnosti jako původní tkáň, je často méně elastická. Pokud v průběhu hojení na jizvu působíme velkým tlakem nebo tahem, může ji to negativně ovlivnit. Mezi nejčastější symptomy nesprávně ošetřené tkáně patří zvýšená bolestivost operované tkáně i několik let po operaci, reflexní změny ve vzdálenějších místech těla, omezený rozsah pohybu samotné jizvy i jejího okolí, snížený odtok lymfy z dané oblasti, ztížení průtoku krve v kapilárách a v neposlední řadě útlak nervů a tím ovlivnění nervové činnosti.
Typy jizev
- Fyziologická jizva je světlá, hladká, flexibilní a tenká. Splývá se svým okolím a nezpůsobuje žádné obtíže ani ve vzdálenějších místech těla. (a)
- Patologické hojení
- Hypotrofická/atrofická jizva je křehká, bledá, s výrazně sníženou odolností na mechanické podněty. Vzniká při snížené produkci kolagenu a je porušena rovnováha mezi anabolickými a katabolickými procesy hojení rány. (b)
- Hypertrofická jizva vzniká přibližně u 35 % pacientů po chirurgickém zákroku. Je často růžově červená, zbytnělá, svědivá a bolestivá. Vystupuje nad úroveň kůže, ale nepřerůstá velikost operační rány. Bývá následkem nadměrné produkce kolagenu s četnými fibroblasty. (c)
- Keloidní jizva je esteticky velice nepříznivá, dominuje červená až červenofialová barva, bývá lesklá. Přesahuje do přilehlé zdravé kůže nad oblast původní operační rány. Často se objevují svědění, parestezie a bolestivost. (d)
Obecné zásady péče o jizvu
- Udržujte jizvu v čistotě. Nenamáčejte ji ve vaně v průběhu několika týdnů po operaci. Spíše jemně sprchujte vlažnou vodou a šetrně osušte.
- Vyvarujte se nošení těsného oblečení, které způsobuje tření pokožky. Alespoň 6 týdnů po operaci preferujte volné bavlněné oblečení.
- Nepřetěžujte jizvu. Po dobu 6–8 týdnů vynechejte sportovní aktivity, ve kterých může docházet k nadměrnému napínání jizvy. Vyhýbejte se vyšším teplotám, např. sauně, nedoporučuje se bazén.
- Jizvu po vyndání stehů a samovolném odpadnutí strupů pravidelně promašťujte.
- Pozor na bylinné masti, aby nedošlo k podráždění pokožky, nejdříve je vyzkoušejte na malé části tkáně.
- Pozor na kupované sádlo – zkontrolujte obsah soli, která může dráždit pokožku.
- Přípravky speciálně na jizvy - například: silikonové masti nebo gely, silikonové náplasti, gely na jizvy, kalciová mast nebo speciální druhy kosmetiky na obnovu a ochranu přirozené kožní bariéry
- Jizvu chraňte před sluncem. Vyhýbejte se i soláriu, aby nedošlo k hyperpigmentaci jizvy, v létě používejte na jizvu prostředky s vysokým SPF.
- Natékání jizvy je známkou přetížení měkkých tkání a je nutné snížit intenzitu zátěže.
- Péči o jizvu věnujte alespoň 2 roky po operaci.
Péče o jizvu 0–14 dní po operaci
- Jizvu udržujte v čistotě – sprchování dle doporučení operatéra bez mycích prostředků, poté jemně osušit ručníkem.
- Ránu hodně větrejte, noste bavlněné oblečení.
- Důležitá je přirozená pohybová aktivita několikrát denně – polohování na lůžku, správná vertikalizace do sedu (přes bok), krátká chůze (pohybovou aktivitu konzultujte s lékařem), po hrudní operaci se snažte nádech cílit do oblasti hrudní kosti.
- Cílené dýchání do operované oblasti.
- Při vertikalizaci, kýchání nebo kašlání fixujte jizvu dlaní jedné ruky mírným plošným tlakem.
- I přes sterilní krytí se jizvy a okolních tkání co nejčastěji jemně dotýkejte (hlaďte), aby se co nejrychleji obnovilo čití, cirkulace krve a lymfy (obr. 1).
- Jemný posun tkání plochou prstů v okolí jizvy (ne v jizvě) – lze i před vyndáním stehů.
Péče o jizvu 3.–4. týden po operaci
- Období vysoké aktivity kolagenu v operační ráně.
- Tkáň je stále mechanicky neodolná a netoleruje nadměrné pohyby a síly.
- Pohyb nebo manuální ošetření nesmějí vyvolat ostrou bolest .
- Po odstranění/vstřebání stehů ránu a její okolí promazávejte (pozor na stržení strupů).
- Ošetření měkkých tkání v oblasti operační rány – jizva musí být „klidná“. Celé prsty položte plošně na ránu a velice jemně posouvejte kůži s podkožím v různých směrech do pocitu prvního odporu tkáně, ve kterém chvíli setrvejte. Provádějte několikrát denně všemi směry (obr. 2–4).
- Lehce protahujte jizvu do tvaru „S“ (obr. 5).
Péče o jizvu od 5. týdne po operaci
- Pokračovat v uvolňování tkání, po 6. týdnu přidáváme jemné podélné protažení jizvy.
- Podélné protažení jizvy – bříška obou palců položte zlehka na konce jizvy a šetrně je odtahujte od sebe (obr. 6).
- Můžete použít kineziotape (ideálně crosstape).
- Teprve od 4. měsíce by tkáň jizvy již měla být připravena na plnou pohybovou aktivitu a mechanické zatížení ve všech směrech.
Tlaková masáž není vhodná, často při ní dochází k traumatizaci tkáně. Pokud byla operace provedena v oblasti uzlin, určitě nemáte doporučeno nechat si měřit tlak a odebírat krev na operované straně. Oblast hrudníku je lymfaticky také drénována do podpaží, proto není vhodné silně tlačit ani do této oblasti.
Text byl připraven ve spolupráci s fyzioterapeutkou Mgr. Petrou Holubovou z mamografického centra MEDICON.
Dále by Vás mohlo zajímat
M-CZ-00003997